Egyesületi élet


A NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK HÍREI

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Veszteségmegelôzés a Feldolgozóiparban Munkabizottsága az 1996. év folyamán kétszer ülésezett, március 1-jén Milánóban, Olaszországban, majd augusztus 30-án Prágában, a Cseh Köztársaságban. Az üléseken Egyesületünk képviseletében Dr. Szabó István professzor vett részt. Mindkét ülés középpontjában az 1998-ban Barcelonában megrendezésre kerülô 9. EFCE Veszteségmegelôzési Szimpózium (Loss Prevention Symposium) elôkészítése, szakmai és szervezési kérdései álltak. Ennek keretében fôleg az orális elôadások és poszterek tematikai csoportosítását, a szervezés további teendôit és felelôseit, a bejelentett elôadások osztályozásának módszereit és a konferencia idôbeosztását beszélték meg. Mindkét ülésen beszámolót hallgattak meg a tagságban az elôzô ülés óta történt változásokról, az egyes tagokra kiosztott feladatok teljesítésérôl, az Európai Eljárásbiztonsági Központ (European Process Safety Centre) tevékenységérôl, a témába tartozó konferenciákról és az EFCE szervezeti átalakulásáról. A tagok röviden beszámoltak az eltelt idôszak ipari baleseteirôl.

A munkabizottság az ülések között tájékoztatókat küld szét tagjai részére a legújabb szakmai kiadványokról és rendezvényekrôl, valamint szakmai anyagokat küld véleményezésre.

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Kristályosítási Munkabizottsága (WPC) 1996. évi ülését Tolouse-ban, Franciaországban tartotta szeptember 16--19. között a 13. Kristályosítási Szimpózium keretében, amelyet elsô ízben az American Institute of Chemical Engineers (AIChE) szervezettel együttmûködve szerveztek meg. Ezen Egyesületünket Péterfiné Dr. Halász Zsuzsa képviselte.

A nagysikerû rendezvényen 30 különbözô ország szakemberei számoltak be a legújabb eredményekrôl. Örvendetes tény, hogy köztük több magyar tudományos intézmény és gyógyszergyár képviselôi is aktívan közremûködtek.

Az EUROSTAR (European Society for Thermal Analysis, Thermodinamics and Chemical Reactivity) 1996. évi ülését Freiburgban, Németországban tartotta szeptember 24--26. között, a müncheni GEFTA-AFCAT konferenciát megelôzôen. (A konferencia idôpontja: szeptember 29 -- október 1.) Mindkét eseményen Egyesületünk képviseletében Dr. Liptay György professzor vett részt.

Az EUROSTAR vezetôségi ülésén foglalkoztak a következô szervezeti kérdésekkel:

A felvetôdött kérdéseket az 1997-ben Monte Verita-ban szervezett ülésen döntik el.

A német--francia közös szervezésû GEFTA-AFCAT termoanalitikai konferencián képviselônk a következô elôadással szerepelt:

B. R. Carson -- G. Liptay -- G. Kenessey -- J. R. Allan -- T. Wadsten: Transition metal complexes as colourants and stabilisers for poly(vinylchloride).

Az Európai Kémikusegyesületek Szövetsége (FECS) Élelmiszerkémiai Divíziójának (DFC) 1996. évi vezetôségi ülésére 1996. szeptember 27--28-án került sor Prágában, a Cseh Köztársaságban, a Chemical Reaction in Foods -- III. nemzetközi szimpóziumot követôen, amelyen Egyesületünket Dr. Lásztity Radomir professzor képviselte, Molnár Pál kíséretében. Az ülésen Battaglia (Svájc) elnökletével 22 ország képviselôi vettek részt. A napirendi pontok a következôk voltak:

A fôbb határozatok, illetve megállapítások a következôk voltak: A FECS közgyûlés határozata alapján a korábbi munkabizottság új szervezeti formában, FECS Division of Food Chemistry néven tagozódik be a FECS-be. Ez nemcsak új szervezeti formát jelent, hanem nagyobb szerepkörrel és ranggal jár együtt. Ennek megfelelôen új mûködési szabályzat készül.

A munkacsoportok által elvégzett munkából a következôk emelendôk ki:

Az információs csoport a Springer Kiadó segítségével kiadta a "Who is Who in Food Chemistry in Europe'' kiadványt. Örömmel állapítható meg, hogy a magyar élelmiszerkémikusok megfelelôen vannak képviselve.

A DFC következô rendezvényei közül az EURO FOOD CHEM IX. (Svájc, Interlaken, 1997. IX. 24--26.) tarthat a legnagyobb érdeklôdésre számot.

Az ülésen az EURO FOOD CHEM X. konferencia rendezési jogáért folyó vitában és döntésében voltunk leginkább érdekeltek. Örömünkre szolgál, hogy számunkra kedvezô döntés született: ezt a fontos, a terület európai szakembereit vonzó eseményt Budapesten rendezhetjük meg 1999-ben.

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Aprítás és Osztályozás Munkabizottsága 1996. október 17--18-án tartotta ülését Leobenben, Ausztriában. Ezen Egyesületünk képviselôjeként Dr. Verdes Sándor vett részt. Az ülést egy kisebb konferenciával kötötték össze, majd üzemlátogatásra került sor (OMYA, Gummern/Carinthia).

A bizottsági ülés fôbb témái:

Az Európai Kémikusegyesületek Szövetsége (FECS) Komputerkémiai Munkabizottsága (WPCC) munkájában Egyesületünk képvisetében, a Munkabizottság titkáraként Dr. Szalay Péter egyetemi docens vesz részt. Az 1996. évben a Munkabizottság nem tartott összejövetelt; költségkímélési okokból a kapcsolattartást és a soron következô European Conference on Computational Chemistry -- EUCO-CC2 -- konferencia (Lisszabon, Portugália, 1996. szeptember 2--6.) szervezési munkálatait szinte teljes egészében számítógépes levelezés útján bonyolították. Ugyanakkor a WATOC '96 konferencián sikerült a WP néhány tagjával személyes beszélgetést is folytatniuk.

Az 1996. év folyamán a legfontosabb tennivalók a következôk voltak:

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Komputerrel Segített Feldolgozómérnökség (CAPE) munkájában két képviselôje van Egyesületünknek: Dr. Fonyó Zsolt és Dr. Jedlovszky Pál. 1996. évi munkájuk legfontosabb eredménye, hogy Egyesületünk nyerte el az 1999. évi ESCAPE--9 konferencia rendezési jogát.

Az éves rendszerességgel sorra kerülô konferencia résztvevôinek száma általában 200 körül mozog, de a rendezôk aktivitása szerint nagy szórás lehetséges. Dublinban 1994-ben nem voltak 130-an, az 1996. évi rendezvénynek több mint 300 résztvevôje volt. Mivel a Munkabizottságnak mind szakmai, mind szervezési szempontból szigorú elvárásai vannak, képviselôink mindent elkövetnek annak érdekében, hogy elérjék a legalább 200 résztvevôt, és biztosítsák az ütemes és szakmai szempontból kifogásolhatatlan szervezôi munkát.

Az Európai Kémikusegyesületek Szövetsége (FECS) Analitikai Kémiai Divíziója (DAC) Vezetôségi (Task Force) ülését 1997. március 14-én tartotta Brüsszelben, Belgiumban, amelyen Egyesületünket a Vezetôség meghívott tagjaként Dr. Görög Sándor képviselte. Megtárgyalták az 1997. június 14-i bordeauxi DAC ülés elôkészítésével és napirendjével kapcsolatos kérdéseket.

A DAC-kal társult viszonyban lévô A.C.T.I.V.E. (Analytical Chemistry Transfer by Industrial Visits and Education) munkacsoporton kívül találkoztak két másik, a DAC-kal társult szervezetként együttmûködni kívánó szervezet képviselôivel. Ezek: European Working Group on Mass Spectroscopy (J. Beynon) és European Working Group on Vibrational Spectroscopy (E. H. Korte).

A DAC már eddig mûködô témacsoportjain (Study group) túlmenôen, amelyek különösen az analitika oktatása, akkreditációs kérdések stb. területein fejtettek ki eredményes tevékenységet, felmerült az igény és a lehetôség egy, az analitikai kémia és a jog kapcsolataival foglalkozó témacsoport felállítására. Ez a minôségellenôrzés jogi kérdéseitôl szabadalmi perek analitikai vonatkozásáig a problémák széles körével foglalkozhatna. Valcarcel professzor vállalta, hogy elôkészít egy meghívott elôadókkal tartandó egynapos rendezvényt, annak sikere és visszhangja alapján lehetne javaslatot tenni az ilyen kérdésekkel foglalkozó témacsoport megalakítására vonatkozóan. Erre az ülésre a tervek szerint az 1998. március 27-i bécsi FECS Council meetinghez csatlakozva kerülhetne sor.

Megtárgyalták a legutóbbi DAC ülésen elhatározott "Who is who in Analitical Chemistry in Europe?'' c. kötet adatgyûjtésének állását és a tennivalókat. Az egyes országokba kiküldött kérdôíveknek a DAC titkárához való beküldését április közepéig várják. A titkár csak a beérkezett anyag adminisztratív kezelését vállalja, szerkesztôi, szelektálási munkát nem. A szelektálást az egyes országok illetékeseinek kell elvégeznie a kérdôív kísérôlevelében lefektetett elvek alapján. Kb. 2000 név felvételét lehet reálisnak tartani. Saját országuk nagyságát és az analitikai kémiának az illetô országban megítélhetô erôsségét figyelembe véve az egyes országok képviselôi maguk döntsék el, hány név és a hozzá tartozó adatok bekültése lehet reális saját országuk esetén. Az is az egyes országok az üggyel foglalkozó képviselôinek dolga, hogy olyan nevek jussanak el a kötetbe, amelyek valóban a legmagasabb szinten reprezentálják az illetô országban az analitikai kémiát.

Az Európai Kémikusegyesületek Szövetsége (FECS) Végrehajtó Bizottsága 1997. március 13--14-én ülésezett Brüsszelben, Belgiumban Prof. L. Niinstö elnökletével, valamint az ECCC (European Cummunities Chemistry Council) is összeült 16 nemzeti egyesület képviselôivel, Professor L. Alderweireldt elnökletével az Európai Bizottság termeiben. Az ülések részét képezte a PhD-képzésrôl tartott közös szeminárium, amelyen a magyarországi helyzetrôl Dr. Náray-Szabó Gábor professzor tartott elôadást.

A FECS Végrehajtó Bizottsága ülésén megvitatták és elfogadták az Antal Istvánné által összeállított, belsô használatra szánt részletes 1996. évi jelentést, valamint az Evelyn McEwan fôtitkár által megírt sajtó-változatot. Ez utóbbit önálló cím alatt teljes terjedelmében közöljük.

A. I.-né


Vissza