Egyesületi élet


Beszámoló az MKE 1997. évi Küldöttközgyûlésérôl

1997. június 6-án került sor az MKE elnökválasztó és jubileumi Küldöttközgyûlésére a Kossuth Lajos téri MTESZ székházban.

A Közgyûlés levezetô elnöki tisztét Sohár Pál, az MKE alelnöke látta el. Az elnökségben foglalt helyet Inczédy János tiszteletbeli elnök, Heszky László MTESZ alelnök Havass Miklós elnök képviseletében, Kálmán Alajos az MKE alelnöke, megbízott ügyvezetô elnök, Náray-Szabó Gábor elnök, Harsányi László fôtitkár és Szabadváry Ferenc az MKE elnökségi tagja, az ülés elôadója.

Napirend elôtt a küldöttek 1 perces néma felállással azokra a kiemelkedô munkát végzett egyesületi tagokra emlékeztek, akik az elmúlt közgyûlés óta távoztak el az élôk sorából:

A Közgyûlést Náray-Szabó Gábor elnök nyitotta meg. Bevezetôjében visszatekintett több mint 10 éves elnökségére, majd röviden áttekintette az Egyesület tevékenységét.

Az MKE 1978 óta demokratikus elven szervezte mûködését, a választásokat, ami akkor még elszigetelt jelenség volt. Ez segítette abban, hogy az MKE a változások során megerôsödve került ki, önfenntartóvá vált, tagságát nagyjából megtartotta. Az MKE a MTESZ tagegyesületei sorában a 3--4. helyen van taglétszámát tekintve.

Az európai szervezetekben több helyen van képviselete az MKE-nek. A változó világban a kémia helye is változik: A Kémia távlatai címû egyesületi dokumentum kidolgozása idején központi tudomány volt, azóta több tudományágba beolvadt, ahol azonban a molekulák képezik az összekötô szerepet.

Ez a helyzet újabb kihívást jelent. Ez is indokolja -- az MTA fôtitkár-helyettesévé történt megválasztása miatti -- lemondását. ,,Kívánom, hogy a kémikusok olyan örömmel dolgozzanak a kémia hasznára, mint én tettem'' -- fejezte be a lemondó elnök megnyitóját.

Sohár Pál levezetô elnök, megköszönve Náray-Szabó Gábor tevékenységét, méltatta a megerôsödött Egyesület elnöksége alatti eredményeit. Javasolta, hogy Náray-Szabó Gábor tiszteletbeli társelnök legyen. Javaslatát a Közgyûlés elfogadta és megszavazta.

Ezután került sor Szabadváry Ferenc akadémikus "Kémiai elemek magyar vonatkozásai" címû elôadására. Bevezetô szavaiban az elôadó kihangsúlyozta, hogy az 1907-ben alakult Magyar Kémikusok Egyesülete mindmáig ugyanazt a célt követte: szolgálni a tudományt, a hazai kémiát, vegyipart, majd rátért az elôadás tartalmára. Az elôadás egy részét a Magyar Kémikusok Lapja a késôbbiekben leközli.

Az elôadás után a Mandátumvizsgáló Bizottság bejelentette, hogy a jelenlévôk létszáma nem elegendô a szavazáshoz. Sohár Pál levezetô elnök így bezárta a Közgyûlést és szünet után újra összehívta azt.

Az újra összehívott Közgyûlésen Inczédy János a Jelölô Bizottság elnöke ismertette javaslatát miszerint a Bizottság:

A javaslatok indokaként kihangsúlyozta, hogy a tisztújító Közgyûlésig tartó rövid idôszakra (1999-ben lesz a tisztújító közgyûlés) ismert, tapasztalt tagjaink legyenek tisztségviselôk. A Közgyûlés a javaslatokat egyhangúlag elfogadta.

Ezt követôen Harsányi László fôtitkár tartotta meg beszámolóját az MKE-nek az utolsó Közgyûlés óta eltelt idôszak alatti tevékenységérôl. A beszámolót lapunk jelen száma közli. A beszámolóhoz részletes információkat tartalmazó írásos anyagot is kézhez vettek a küldöttek.

A fôtitkári beszámolót követô hozzászólásokból kiemelendô az a vélemény, hogy az MKE fogalmazzon meg állásfoglalást azzal kapcsolatban, hogy a kötelezô érettségi tárgyak sorából kivették a természettudományi tárgyakat, így a kémiát is. Javasolták, hogy az Egyesület elmarasztaló állásfoglalást tegyen közzé a felsôoktatásban a természettudományi karok normatív támogatásának csökkentése miatt. Az MKE küldetése kapcsán hangot kapott az a vélemény, hogy tudatosítani kell a társadalomban a kémia mindenholi jelenlétét, érvényesülését. Ezt a feladatot kellene az MKE-nek felvállalnia úgy, hogy a kémia jelenlétének tudatosítása ne legyen egyben elriasztó. A hozzászólások során üdvözölte a Közgyûlést Heszky László a MTESZ alelnöke (Havass Miklós MTESZ elnök képviseletében) és a MTESZ elismerését fejezte ki Náray-Szabó Gábornak eredményes elnöki tevékenységéért.

A fôtitkári beszámoló után -- a meghirdetett napirend szerint -- Jedlovszky Pál magyarázatával alapszabály-módosításra került sor. Tájékoztatása szerint a módosítást a változó jogi környezet tette szükségessé, továbbá néhány, az elmúlt idôszakban végbement esemény (egyesületi tagok és vezetô kiválása) kapcsán felmerült eddig nem szabályozott kérdéseket kellett az alapszabályba rögzíteni. A Közgyûlés megszavazta az alapszabály-módosításra tett javaslatokat. A kiegészítés, változtatás fô elemei:

Az Egyesület pártoktól független, azoktól támogatást nem fogad el. Országgyûlési képviselôjelöltet nem állít ki és nem támogat.

Az egyesületi tisztségviselô kötelessége, hogy az Egyesület érdekeit képviselje.

Az Elnökség az Etikai Bizottság vagy az Intézôbizottság javaslatára vagy saját elhatározásából, indokolt esetben felmentheti az Egyesület tisztségviselôit.

Ezt követôen a szünetben került sor az elnökre és alelnökre tett javaslat feletti szavazásra. A szavazás eredményeként a Közgyûlés közel egyhangúlag Kálmán Alajost választotta elnökké. Alelnökké 81:51 szavazatarányban Pallos Lászlót választották meg.

Ezt követôen Sohár Pál levezetô elnök gratulált a megválasztott tisztségviselôknek, majd Kálmán Alajos megválasztott MKE elnök kért szót, aki megköszönte a bizalmat és azt ígérte, hogy követi Náray-Szabó Gábor eddigi irányvonalát. Kihangsúlyozta, hogy munkásságát Náray-Szabó István öröksége kíséri, akinek emlékülésére szeptember 12-én az MTA-n kerül sor. Javasolta, hogy az MKE tudományos díja 1997-tôl Náray-Szabó István díj legyen, melyhez az emlékérem tervezése folyamatban van. Javasolta, hogy az érmet az eddigi díjazottak is megkapják. Ígéretet tett arra, hogy az elnöki tevékenység kapcsán elképzeléseirôl az MKL-ben megjelent interjúban foglaltakat érvényesíteni fogja.

A Közgyûlés záró aktusaként Kálmán Alajos Vízi Béla Rózsaillat (fenil-etilalkohol, rózsaolaj alkotóeleme) címû szobrát adta át Náray-Szabó Gábornak Harsányi László, Gálosi György és saját maga által írt kedves levél kíséretében, majd mindenkinek kellemes nyarat kívánva bezárta a közgyûlést.

B. E.-né


Vissza