Egyesületi élet


Hozzászólás a Magyar Kémikus Egyesületének Küldetése c. vitaanyaghoz

Nagy örömmel olvastam az egyesületi tagok számára elküldött, és vitára bocsátott anyagot. Örömmel azért, mert egyrészt a Küldetés megfogalmazását napjainkban nagyon fontosnak és aktuálisnak tartom, másrészt azért, mert az összeállított anyagot nagyon jónak tartom. A végleges szöveg elkészítése elôtt szeretném néhány gondolatomat leírni, illetve azokat a szövegszerkesztôk figyelmébe ajánlani. Gondolataim egyrészt a "küldetés", másrészt pedig az "értékrend" megfogalmazását érinthetik.

1907-ben, az Egyesület alapításának évében, az idézett célkitûzés: "a kémiai tudomány és a vegyipar fejlôdésének, továbbá az innovációk megvalósításának szolgálata" kétségkívül nagyon aktuális és minden tekintetben elôremutató volt. A szerves kémia robbanásszerû fejlôdés elôtt állt. A vegyipar pedig a század elsô kétharmad részében mind gazdasági, mind pedig az életminôségváltozás szempontjából domináns volt. Hazánkban mind a vegyipar, mind a kémiai tudomány látványos és sikeres fejlôdésen ment át, és európai összehasonlításban is jelentôs eredményeket produkált. Meggyôzôdésem, hogy a sikerek elsôsorban a hazai századvégi és századeleji egyetemi kémiai oktatás rangos színvonalának voltak köszönhetôk.

Napjainkban a kémia társadalmi helyzete mind mûszaki, mind gazdasági vonatkozásban jelentôsen megváltozott.

1. A hagyományos vegyipar domináns szerepe háttérbe szorult. Ennek egyik oka a hetvenes években jelentkezô gazdasági (vegyipari túltermelési) válság, másik oka az egész világra kiható lelki megrázkódtatás: az emberiség önpusztításától való félelem, a bioszféra megmentésének egyre fokozódó igénye volt.

2. Ugyanezen idôben a kémiai tudomány fejlôdésében döntô fordulat következett be. Az anyagszerkezeti ismeretek fejlôdése lehetôvé tette, hogy az ipari termelés során nemcsak a kémiai összetétel, de a szerkezeti tulajdonságok is biztonságosan kézbentarthatók, irányíthatók és tervezhetôk legyenek. Ennek a fordulatnak köszönhetô az elektronikai ipar (híradástechnika, számítógép), a gyógyszeripar, a biológia, a biotechnológia stb. szédületes fejlôdése.

3. A kémiai információk (anyagok összetétele, molekulaszerkezete, folyamatok követése, jelenségek rögzítése stb.) az emberi tevékenységek valamennyi szférájában: ipari és mezôgazdasági termelésben, szolgáltatásokban, gyógyításban és kutatásban, a környezetvédelem valameny-nyi ágazatában nélkülözhetetlenné váltak. Kémiai információ nélkül nincs ûrkutatás, nincs atmoszférakutatás, nincs korszerû orvosi diagnosztika, immunológia, és nincs kormegállapítás a régészetben, korrózióvédelem az építészetben, és nincs megbízható hulladék-elhelyezés és hulladék-megsemmisítés. 25 évvel ezelôtt, a jelenlegi kémiai ismereteink és eszközeink nélkül, nem lehetett lézer diódát elôállítani!

A világon forgalomba kerülô, az emberi tevékenységek legkülönbözôbb szektorában felhasználásra kerülô mérômûszerek kb. 65%-a kémiai tulajdonságot mér, vagyis kémiai információt szolgáltat.

4. A napjainkban uralkodó mûszaki és természettudományos fejlôdést szolgáló tématerületek -- melyekben a magasszintû kémiai ismereteknek, a magasszínvonalú kémiai tudásnak egyre fokozódó mértékben fontos szerepe van -- az alábbiak:

Könnyû belátni, hogy akár egy különleges tulajdonságú, vagy hatású molekula megtervezése, akár pedig egy település környezetvédelmi monitorrendszerének tervezése, üzemeltetése, a kapott információk feldolgozása korszerû kémiai ismereteket és magas színvonalú tudást, felkészültséget igényel.

Az egyetemi képzettségû vegyészeknek és vegyészmérnököknek már ma is csak töredéke dolgozik hagyományos vegyipari üzemben. A fejlôdés során pedig a kémikus alapképzettségû szakemberek szóródása a különbözô tevékenységi szférákban erôteljesen növekedni fog.

Fentiek alapján, az MKE küldetésében utalni kellene arra a rendkívül széleskörû hatásra, melyet a kémia és a kémiai ismereteket alkotó módon felhasználó vegyészek, vegyészmérnökök kifejtenek, és amelynek jó szolgálata hazánk fejlôdését, az életminôség fokozását és megôrzését biztosítja.

Az értékrendünkben pedig célszerû lenne az ott felsoroltakon kívül belefoglalni azt, hogy az MKE tagjai tudásukat, alkotó és kutató tevékenységüket elsôsorban az emberiség és a haza jövôjének szolgálatába állítják, vagyis alkotó munkásságukat és döntéseiket elsôsorban az ember, a társadalom és a természet hosszútávon is érvényes minôségi követelményei és nem a rövidtávú egyéni gazdasági sikerek irányítják.

Inczédy János
az MKE tiszteletbeli elnöke}


TÁJÉKOZTATÓK RENDEZVÉNYEKRÔL

Magyar Festék Szimpózium '97

A Magyar Kémikusok Egyesülete és a Festékipari Kutató Kft. közös rendezésében 1997. dec. 2. és 4. között kerül sor MAGYAR FESTÉK SZIMPÓZIUM '97 megrendezésére a Budapesti Kongresszusi Központban, mely a festékipari szakemberek közép-európai találkozója.

A konferencia a környezetbarát, korszerû bevonóanyagok alapanyagaival, gyártási technológiájával, alkalmazási körülményeivel, jellemzô vizsgálati módszereivel és tulajdonságaival foglalkozik.

Kiemelt elôadások várhatók a gépjármûipar, a fa- és bútoripar, a nyomdaipar bevonóanyagairól, a bel- és kültéri tûzvédô festékek és az útjelzô festékek új generációjáról -- különös tekintettel az új típusú korróziógátló pigmentekre és a vízzel higítható festékek adalékanyagainak kiválasztási módszereire. A konferenciával párhuzamosan kerül megrendezésre a Central European Coatings Show néven meghirdetett kiállítás 600 m2-en, mely lehetôséget nyújt 30--40 cég képviselôi és a közép-európai országokból idelátogató szakemberek, kereskedôk információcseréjére.

B. E.-né


MTESZ HÍREK

1997. március 26-án a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a MTESZ között Együttmûködési Keretmegállapodás jött létre, melyet a MTESZ részérôl Havass Miklós elnök, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara részérôl Dr. Tolnay Lajos elnök írt alá.

A keretmegállapodás célja a két szervezet közötti partnerkapcsolatok országos szintû erôsítése, továbbá együttmûködés az ország gazdaság-mûszaki fejlôdését szolgáló feladatok megoldásában. Ennek eszköze többek között a kölcsönös tájékoztatás egymás szakmai programjairól, rendezvényeirôl, illetve egymás kölcsönös meghívása azon szakmai tanácskozásokra, felkészítésekre, munkabizottsági ülésekre, amelyek a mûszaki és természettudományok témakörével kapcsolatosak.

Rendszeresen egyeztetik és kicserélik egymás szakértôi névsorait a különbözô szakterületeken (pl. minôségbiztosítás stb.) jelentkezô aktuális feladatok minél gyorsabb és hatékonyabb intézése érdekében.

A nemzetközi kapcsolatok együttes építése a hazai vállalkozók innovációs képességének erôsítését szolgálja.

B. E.-né


MKE HÍREK

A Magyar Kémikusok Lapja Szerkesztôbizottságának és a lapot támogató cégek és intézmények megbízott képviselôinek ülése. A testület soron következô ülését 1997. június 5-én tartotta. Az egyes napirendi pontokban élénk és konstruktív vita után a testület az alábbi állásfoglalásokat rögzítette.

A Magyar Kémikusok Lapja helyzetével és 1998. évi szerkesztési tervével kapcsolatos napirend során megállapították, hogy az elmúlt ülés óta eltelt idôben a Magyar Kémikusok Lapja szerkesztôi munkája megfelelt a korábban elfogadott szerkesztési stratégiának és bizonyos tekintetben (mint például az emberközelibb hangvétel és témaválasztás) azt még az eddigieknél is jobban megközelítette. A jelenlévôk köszönetet mondtak a lapot támogató intézmények vezetôinek, akik áldozatvállalása lehetôvé tette a lap kiegyensúlyozott pénzügyi helyzetét. Az 1998. évi szerkesztési terv fontosabb sarokpontjaiként az alábbiakat fogadták el:

Napirendre került a Magyar Kémikusok Lapjának megújítása is, a lapban megjelent vita alapján. A Szerkesztôbizottságnak az volt a véleménye, hogy nincs szükség a lap jelenlegi tartalmának és jellegének alapvetô megváltoztatására, hanem csak a jelenlegin belül néhány ésszerûsítésre. Elfogadták, hogy elméleti közlemények ne jelenjenek meg a lapban, és további vizsgálat tárgyává jelölték ki a hazai gyakorlattal kapcsolatos kutató-fejlesztô munkák eredményérôl szóló rövid (maximum 1 oldalas) közlemények megjelentetését. A Szerkesztôbizottság az egyesület vezetô testületeinek állásfoglalását kérte a lap jövôjét illetôen.

Sz. G.


A Magyar Kémikusok Egyesülete az Interneten. Az alábbiakban rövid -- és csak az általam júliusban megtalált anyagot említve, ami lehet, hogy töredéke a valóságos információknak -- ismertetést adok a témáról. Megjegyzem, hogy az Alta Vista és az Exite keresôprogramok is kb. 300 találatot jeleztek a világhálón a "Kémikusok Egyesülete" kulcsszavú keresésre.

A MTESZ honlapján (homepage) a tagegyesületek között néhány hónapja megjelenik az MKE is (http://www.mtesz.hu/gtagegy/mke/index.html). A lapon magyarul és angolul "Ismertetô" található, valamint a Szakosztályok felsorolása (az elnökökkel), a "Külföldi kapcsolatok" (ebben oda-vissza hivatkozással a FECS-re, tehát a FECS honlapján hivatkozás található az MKE-re és át is lehet onnan ide váltani), a "Díjak felsorolása'' (sajnos a díjazottak még hiányoznak), a ,,Szervezeti felépítés'' (a tisztségviselôk neveivel, de sajnos nincs mellettük az E-mail elérés, célszerûen a szokásos módon, mikoris rákattintva mindjárt levelet is lehetne az illetônek küldeni). Az ezévi rendezvénynaptárban még szerepel hat már megtartott rendezvény, az elkövetkezô rendezvényeknek pedig sajnos csak a felsorolása található, további információ nem (a jó megoldásról majd lejjebb lesz szó). Nincs semmi az "Aktuális Rendezvények" címszó alatt és hasonlóan üres még az elôkészületi állapotúnak is jelzett "Hazai vegyipari vállalatok" címszó is.

Régebben született és gyakrabban aktualizált a Chemonet: http://www.ch.bme.hu/chemonet/mkl/ elérésû lap. Ebben a Magyar Kémikusok Lapja ez évi 52. évfolyamából a január-júniusi (július közepén!!) különlenyomatok megtalálhatóak.

Talán a legtöbb információt tartalmazza a Központi Fizikai Kutató Intézet honlapjáról elérhetô Keminfo: http://www.kfki.hu/chemonet/hun/forum/mke.html. Ezen az 1997. júniusi havi közlemények programlapja is megtalálható. Ez azért is érdekes lehet, mert a külföldön élô magyarok ezen keresztül kaphatnak információt az egyesület napi életérôl, az adott hónapban meghallgatható elôadásokról. Olvasható az 1997. évi MKE rendezvények listája (itt is sajnos az elsô hét eseményt már megtartották, ezek elavultak) és az 1998. évi tervezett rendezvények. Szemben a másik két honlappal, itt kihasználták az Internet minden lehetôségét: a Vegyészkonferenciára rákattintva olvashatjuk az elsô körlevelet, de akár az Interneten keresztül jelentkezhetünk is mindjárt. Az Ôszi Radiokémiai Napoknál ezt E-mail formával oldották meg. A legszebb az Amorf és Mikrokristályos Félvezetôkrôl szóló konferencia lapja, amire "átugrunk'' a fenti listából, erre a rendezvényre kattintva: ez máshol, a http://newton.phy.bme.hu/conf/icams17/ elérésnél található. A szembeszökô tervezésû lapon folyamatosan meglepetések érik az olvasót. A konferencia Budapesten lesz, a Budapest szó alatt színes látképben gyönyörködhetünk. A Magyarország szó alatt kis országismertetô található (természetesen csak a külföldieknek... egyébként minden angolul szerepel). A felsorolt szervezôk nevére kattintva mindjárt E-mailt is küldhetünk nekik.

Ez az a technika, amivel ma egy egyesület a legjobban felhívhatja magára a figyelmet saját hazájában és külföldön is.

dr. Körtvélyessy Gyula


Álláshirdetés

Kromatográfiás technikákban jártas, a gyógyszerkutatás- és fejlesztés különbözô területein gyakorlatot szerzett, analitikusi szakvizsgával rendelkezô gyógyszerész doktor angol nyelvtudással, felhasználói szintû számítógépes ismerettel, menedzser iskolai végzettséggel felelôsségteljes feladatkört keres.

Képviseleti tevékenység ellátása vagy más marketing jellegû munkakör is érdekel.

Jelige: Pharma project.

Cím: 1446 Budapest, Pf. 403.


Vissza