Kollektív viselkedés élő rendszerekben: Statisztikus fizikai koncepciók alkalmazásai biológiai jelenségek leírására

Vicsek Tamás

Biológiai Fizika Tanszék, ELTE, 1085 Budapest, Puskin a. 5-7

Az egyes tudományos diszciplínák történetük során folyamatos, időnként felgyorsuló ütemű változásokon esnek át. A huszadik század folyamán a fizika több, immár legendás korszakot ért meg, és méltán töltötte be a természettudományos "húzóágazat" szerepét. Az ezredfordulóhoz érve, mintha a fizika újból egy fordulat időszakában lenne: minden eddigit meghaladó mértékben fordul a társtudományok felé, és a fizikusok egyre újabb területeken termékenyítik meg elméleti, ugyanakkor pragmatikus felfogásukkal a kutatásokat.

A biológia terén napjainkban születő, és rendkívüli távlatokat sejtető felfedezések egyre több fizikus érdeklődését fordítják az élő rendszerek viselkedésének kutatása felé. Másfelől, a biológus társadalomban is egyre inkább igény jelenik meg tudományterületük kvantitatívabbá tételére, azaz arra, hogy az élő rendszerek tulajdonságait lehetőség szerint egzakt, számokban is jól kifejezhető módon írják le, vizsgálják. Erre jó lehetőségét nyújtanak a fizikusok által kifejlesztett mérési technikák, berendezések, számítógépes programok. Az előadásban bemutatom, hogy a biológiának több olyan fontos területe is van, amelyek vizsgálatában a statisztikus fizikai módszerek érdekes felismerésekre vezettek a közelmúltban. Ezen az új fejlemények egy kis szeletét illusztrálom biológiai fizikai témákban elért friss eredményeink ismertetésével.

Ismertetni fogom, hogy milyen érdekes jelenségeket lehet megfigyelni, ha (i) egyszerre sok molekuláris motor mozgását modellezzük. Eredményeink szerint pl. a motorok mozgási iránya megváltozik, ha sűrűségüket növeljük [1]. Analitikusan megoldható, a kísérletekkel egyező eredményeket adó modellt javasoltunk a sejteken belüli transzportot megvalósító kinezin molekula mozgási mechanizmusára [2]. (ii) Javasoltunk egy egyszerű modellt, amelyik az élőlények csoportos mozgása során megfigyelhető átmenetek leírására alkalmas. Megmutattuk, hogy ha a perturbációk egy kritikus értéknél kisebbek, a mozgás spontán rendeződik, analógiában a másodfajú fázisátalakulást mutató rendszerekben megfigyelhető jelenségekkel [3]. Különös, hogy ez a rendeződés még egy dimenzióban (alagútban) is kialakul. (iii) Modelleztük a petri csészékben növekedő baktériumtelepek viselkedését is, és így sikerült választ kapnunk a kísérletekben megfigyelt bonyolult, fraktál geometriájú telepek morfogenezisének néhány alapvető kérdésére [4,5]. Egyik legfrissebb eredményünk az u.n. in vitro sejttenyészetek érdekes statisztikus tulajdonságára vonatkozik. Kísérleti úton meghatároztuk a petri csésze aljára letapadt idegi sejtek mozgásának sebességeloszlását, és a várt Gauss görbe helyett egyszerű exponenciális lecsengést kaptunk. Eredményünkről kiderült, hogy több más sejt-típus mozgására is érvényes. Sikerült az exponenciális sebességeloszlást egy egyszerű, statisztikus meggondolásokon alapuló fenomenológikus elméletből levezetni [6] .

A fenti munkákban való együttműködésért köszönetet mondok munkatársaimnak, elsősorban Czirók Andrásnak és Derényi Imrének.

Irodalom:

[1] Derényi I., and T. Vicsek, Phys. Rev. Lett. 75, 374 (1995)

[2] Derényi I., and T. Vicsek, Proc. Natl. Acad. Sci. USA, 93, 6775 (1996)

[3] T. Vicsek, A. Czirók, E. Ben-Jacob, I. Cohen and O. Shochet, Phys. Rev. Lett. 75 1226 (1995)

[4] E. Ben-Jacob, 0. Shochet, A. Tenenbaum, I. Cohen, A. Czirok and T. Vicsek, Nature 368 (1994) 46

[5] E. Ben-Jacob, I. Cohen, O. Shochet, A. Czirók and T. Vicsek, Phys. Rev. Lett. 75 2899 (1995)

[6] A. Czirók, K. Schlett, E. Madarász and T. Vicsek, kézirat