Protonokkal keltett L karakterisztikus röntgensugárzás hatáskeresztmetszetének mérése közepes rendszámú elemeknél
a
Kocsonya András, aDemeter István, aHollós-Nagy Katalin, aKovács Imre, bPapp Tibor,a
KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet 1525 Budapest, pf. 49.A röntgenemissziós analitikai módszerek egyik lényeges előnye a multielemes jelleg. Egyetlen méréssel az elemek széles rendszámtartományban mutathatók ki. Különösen helytálló ez a protonokkal keltett karakterisztikus röntgensugárzás (PIXE) módszerére. Gyakorlatilag a nátriumtól kezdve az egész periódusos rendszer egy nagyságrenden belül állandó érzékenységgel vizsgálható vele. A kis rendszámú elemek a K vonalaik alapján jól detektálhatók. A rendszám növekedésével kb. Z>50 esetén a K vonalak keltési hatáskeresztmetszete erősen csökken, ezen elemek nagyobb energiájú K röntgensugárzására a szokásosan használt detektorok hatásfoka is rohamosan csökken. Emiatt a kívánt pontosság eléréséhez egyre hosszabb mérési idők szükségesek, illetve a detektálási határ egyre nagyobb lesz. Ezért a közepes és nagy rendszámú elemek detektálására inkább azok L vonalait lehet használni.
A PIXE spektrumban megjelenő elemek elkülönítéséhez és mennyiségük meghatározásához ismernünk kell az egyes vonalak röntgenkeltési hatáskeresztmetszetét, de legalábbis azok arányait. Megmértük a Cs, Ba, Nd, Gd, Ho, Yb, W elemek L röntgenvonalainak keltési hatáskeresztmetszetét az 1.0-4.0 MeV protonenergiatarományban, 0.5 MeV lépésközzel.
Az L héj három alhéjból áll, és számos lehetséges átmenet van, ezért az L spektrumok igen sok, mintegy 15-18 spektrumvonalból állnak. Ezek intenzitása erősen különböző, mintegy 4 nagyságrendet fog át. A szokásosan alkalmazott detektorok energiafelbontása mellett a vonalak részben átfednek egymással, ami az egyes spektrumvonalak intenzitásának elkülönítéskor jelentős gondot okoz. Míg az ionizációs hatáskeresztmetszet függ a gerjesztés módjától és ugyanazon elem különböző alhéjaira is eltérő, addig az ionizált állapot lebomlása gyakorlatilag független a gerjesztéstől. Emiatt a keltési hatáskeresztmetszetek protonenergiától való függése az ionizációs hatáskeresztmetszetek energiafüggésére vezethető vissza. Az LI illetve LII alhéjakhoz tartozó Lb1 és Lb4 vonalak egymáshoz igen közel vannak, ami miatt még az ezen alhéjakhoz tartozó átmenetek elkülönítése sem egyértelmű.
A detektorban lejátszódó folyamatok miatt annak jelalakja eltér Gauss alaktól. A detektor felületi holtrétegében, az elektromos kontaktust biztosító aranyrétegben, és a detektor előtti anyagrétegekben a beérkező röntgenfotonok Compton-szóródást szenvedhetnek, ami miatt kisebb energiát tudnak leadni a detektor aktív térfogatában. A keltett töltéshordozók aktív térfogatból való kiürítése sem tökéletes, ami miatt kisebb impulzust keletkezik, mint ami a tényleges energiának megfelel. Ezen folyamatok eredményeképp egy alacsony energiás farok jelenik meg a csúcsok mellett. Ennek alakja a detektor egyedi jellemzője, melyet pontos mérésekhez az adott detektorhoz kell meghatározni. A detektor jelalakjának kis pontatlansága jelentős bizonytalanságot okoz az intenzív csúcsok közelében levő gyengébbek meghatározásában.
A hatáskeresztmetszetek meghatározásánál nemcsak az egyes röntgenvonalak elkülönítése okoz problémát, hanem a karakterisztikus röntgensugárzásból eredő csúcsok háttértől való elkülönítése is. A protonnyaláb anyaggal való kölcsönhatása esetén a háttér nagyrészt a protonok által meglökött elektronok másodlagos fékezési sugárzásából ered. A háttér leírására többnyire tapasztalati úton választott, elméletileg azonban nem teljesen megalapozott függvényalakokat szokás használni, például exponenciális polinomokat. Ezek, bár nagy vonalakban szélesebb energiatartományban is jól leírják a háttér alakulását, annak pontos menetét nem mindig tudják követni. Ez gondot okoz azoknak a vonalaknak a kiértékelésénél, ahol a háttér jelentősen változik.
A vázolt problémák miatt a mért spektrumok értékelését három program segítségével is elvégeztük. Ezek a röntgenspektroszkópiában elterjedten használt AXIL program, az ATOMKI-ban kimondottan PIXE spektrumok értékelésére kidolgozott PIXYKLM, és a számos spektroszkópiai tapasztalatot magában foglaló Guelph-Waterloo Program keretében fejlesztett GUPIX. A kapott eredményekből kitűnik, hogy míg az intenzív vonalakra bármely módszerrel lényegében azonos eredményt kapunk, addig a gyengébb vonalak esetén számottevő eltérés tapasztalható. Ezek az eltérések nagyobbak alacsonyabb protonenergiák esetén.
A mért röntgenkeltési hatáskeresztmetszetek és vonalintenzitások alapján a röngenfloureszcenciahozamok irodalmi értékeit felhasználva kiszámítottuk az LI, LII és LIII alhéjak ionizációs hatáskeresztmetszeteit is. A kapott eredményeket összehasonlítottuk a ma általánosan elfogadott ECPSSR elmélet alapján számítottakkal. Tapasztalataink szerint a mért hatáskeresztmetszetek protonenergiától és alhéjtól függően 5-20%-kal magasabbak az elméleti értékeknél. Ez szükségessé teszi az elméleti számítások további vizsgálatát is.