Rövid hullámhosszú harmonikusok keltése ultrarövid lézerimpulzusokkal

a,bFöldes István

aKFKI-Részecske és Magfizikai Kutatóintézet, Plazmafizikai Főosztálya, 1525 Budapest, Pf. 49.
bJATE Kísérleti Fizikai Tanszék, 6720 Szeged Dóm tér 9.

A nagyteljesítményű ultrarövid lézerimpulzusok széleskörű elterjedése új lehetőségeket nyitott meg koherens sugárzás létrehozására a vákuum-ultraibolya és lágy röntgen tartományban. Nagy intenzitású lézerfény anyaggal való kölcsönhatása esetén a nemlineáris kölcsönhatások következtében koherens elektromágneses hullámok keletkeznek a lézerfény frekvenciájának többszörösével, azaz az eredeti hullám harmonikusaiként. Az eredeti hullám frekvenciájának 10-100-szorosa már a vákuum-ultraibolya. ill. a lágy röntgen tartományba esik, így a magas harmonikusok effektív gerjesztése alternatívát jelent a röntgenlézerekkel szemben.

Magas harmonikusok gerjesztéséhez alapvetően kétfajta különböző közeg alkalmas. A legelterjedtebb módszer a harmonikusok semleges gázban való gerjesztése. Ha egy intenzív, rövid lézerimpulzus atomos gázzal hat kölcsön, az atomok nemlineárisan válaszolnak, koherens harmonikusokat bocsájtva ki. A harmonikusok spektruma igen jellegzetes: Az első néhány harmonikus intenzitása erősen csökken, majd egy hosszú plató következik, ahol a harmonikusok közel azonos erősségűek, a nagy energiákon pedig egy erős levágással fejeződik be. Harmonikusok kelthetők ilymódon akár századrendig is, egészen 150 eV energiáig[1]. A levágást, azaz az így gerjeszthető legnagyobb energiát úgy magyarázhatjuk, meg, hogy az elektronok alagúteffektussal a kontinuumba gerjesztődnek 0 sebességgel. Ezt követően mozgásuk klasszikusan tárgyalható. Csak azok az elektronok emittálnak, harmonikusokat, amelyek az alapállapoba rekombinálódnak. A rekombinációkor elnyelhető maximális kinetikus energia 3.2 Up, ahol Up=E2/4w 2 a ponderomotoros energia az E erősségű, w frekvenciájú lézertérben. Eszerint a maximális fotonenergia

h p = Ip+3.2Up (1)

ahol Ip az atom ionizációs potenciálja. Nyilván az elérhető maximális fotonenergiát limitálja az Isat telítési energia, ami fölött az atomok ionizálódnak. Ebből a csapdából talált kiutat két csoport [2,3] is az elmúlt hónapokban. Még rövidebb lézerimpulzusokat (26 fs [2] ill. 5 fs [3]) alkalmaztak, amikor - durván megfogalmazva - az elektronok ionizálásához nincs elég idő, így a fenti korlátot sikerült túlhaladni és koherens sugárzást létrehozni egészen 0.5 keV energiáig. Természetesen ilyen rövid idejű kölcsönhatások esetén a harmonikusok nem maradnak mookromatikusak. A 26 fs-mal dolgozó csoport diszkrét harmonikusokat figyelt meg 200 eV-ig (az ún. vízablakig, ahol a szén és oxigén K abszorpciós élei között a víz gyengén nyel el, míg a szén erősen, így az élő anyag tanulmányozásra alkalmas hullámhossz). Ezzel szemben a bécsi csoport a még rövidebb impulzusokkal már 30 eV fotonenergiától egy ún. szuperkontinuumról számol be.

A nemesgáz atomokkal való kölcsönhatásban nemcsak hogy sikerült magas harmonikusokat kelteni, hanem azokat már fel is használták a plazmadiagnosztikában. A nagy fotonenergiák elérése bíztató ugyan, de a kvázi-monokromatikusság elvesztésével jár. Ezzel szemben a módszer elvezethet az attoszekundumos impulzusok keltéséhez.

A másik módszer magas harmonikusok keltésére a lézerfény kölcsönhatása szilárdtest lézerplazmával. A nagyintenzitású lézerfény a szilárdtest felületén forró plazmát kelt. Az impulzus időtartama alatt a plazmának nincs ideje kitágulni, az impulzus egy meredek plazmagradienssel hat kölcsön. A lézertérben rezgő elektronok a rezgési periódus egyik felét a nagysűrűségű anyagban, másik felét abból kilépve a vákuumban töltik, ezáltal rezgésük anharmonikus lesz. Az anharmonicitás következménye a magas harmonikusok kisugárzása. Ebben az esetben nincs ionizációs limit, a számítások szerint szintén elérhető a 0.2-0.3 keV-es vízablak. Ehhez olyan nagy intenzitásra van szükség, ahol a térerősség az elektronokat már relativisztikus sebességű rezgésre kényszeríti. Az eddig elért legrövidebb hullámhossz ezzel a módszerrel 14 nm volt[4].

A JATE Kísérleti Fizikai Tanszéke és a KFKI RMKI közös kísérleteiben más úton indultunk el[5]. Az általunk alkalmazott, ultraibolya lézer intenzitása nem volt relativisztikus. A megfigyelt harmadik harmonikus azonban már így is a vákuum-ultraibolya tartományban volt, 88.3 nm hullámhosszal. Láttuk, hogy a harmonikusok intenzitása a hullámhossz rövidülésével csökken, ill. platót mutat, azaz egy meghatározott harmonikusba visznylag kevés energia jut. A kérdés úgy hangzik, hogy lehet-e egy meghatározott harmonikusba relatív sok energiát pumpálni. A fő lézernyalábot ezért késleltettük egy kicsatolt kisebb intenzitású nyalábhoz képest, amellyel előplazmát hoztunk létre. A késleltetést változtatva a fő lézernyaláb különböző meredekségű plazmákkal hat kölcsön. Eredményeink azt mutatják, hogy a gradiens változtatásával lehetséges a szelektív harmonikuskeltés, azaz sikerült olyan paramétereket találnunk, ahol a keltett második harmonikusba való konverziós hatásfok már lecsökken, de ugyanakkor a harmadik harmonikusba való konverzió megnőtt. A szelektív harmonikuskeltés - amennyiben az rövidebb hullámhosszakon, ill. magasabb harmonikus-rendben is megtehető - új lépést jelentene a harmonikusok gyakorlati alkalmazhatóságában.

Hivatkozások:

[1] A. L. Huillier, Ph. Balcou, Phys. Rev. Lett. 70, 774 (1993)

[2] Zenghu Chang, A. Rundquist, H. Wang, M.M. Murnane, H.C. Kapteyn,. Phys. Rev. Lett. 79, 2967 (1997)

[3] Ch. Spielmann, N.H. Burnett, S. Sartania, R.Koppitsch, M. Schnürer, C. Kan, M. Lenzner, P.Wobrauschek, F. Krausz, Science 278, 661 (1997)

[4] P.A. Norreys et al., Phys. Rev. Lett. 76, 1832 (1996)

[5] I.B. Földes, J.S. Bakos, G. Veres, Z. Bakonyi, T. Nagy, S. Szatmári; IEEE J. Selected Topics in Quantum Electronics 2, 776 (1996)