A szinkrotron-Mössbauer-reflektometria (SMR) kísérleti módszere lehetőséget ad arra, hogy vékonyrétegek (vékonyréteg-szerkezetek) hiperfinom tereinek mélység szerinti eloszlását a reflektometriában szokásos (néhány tized nm) felbontással határozzuk meg. Az SMR elméleti leírását a Mössbauer-optika dinamikus elmélete szolgáltatja, mely elmélet rendkívül lassú kiértékelési algoritmusokat tesz csak lehetővé. Az SMR-ben szokásos (<10 mrad) szögtartományban a dinamikus elmélet jóval gyorsabb számítási eljárásokat eredményező klasszikus optikai elmélettel helyettesíthető, mely optika azonban a nukleáris szórás anizotrópiája miatt ugyancsak anizotróp [1,2].
Fontos eszköz mágneses rétegszerkezetek vizsgálatához a neutronreflektometria módszere is. A neutronok szóródását a nukleáris és a mágneses szórási folyamatok figyelembevételével írhatjuk le, mely modell ugyancsak a klasszikus optikával ekvivalens formalizmusra vezet. Míg azonban a nukleáris szórás mindig izotróp, addig a mágneses szórás anizortóp is lehet, így a teljes leíráshoz anizotróp klasszikus optikai modell szükséges [3].
Rétegszerkezetek optikai leírására a karakterisztikus mátrixok módszerének egy általánosítását alkalmaztuk [2]. A karakterisztikus mátrixokból a 2x2-es reflektivitásmátrix a határfeltételek ismeretében felírható. Anizotróp esetben a rétegekhez rendelt 4x4-es, általában egymással nem kommutáló karakterisztikus mátrixok meghatározása numerikus problémát jelenthet. Módszerünk lényege, hogy a dielektromos állandó általában 3x3-as tenzorának használata helyett a 2x2-es koherens előreszórási amplitúdót használjuk, mely közelítés érvényessége az 1-10 mrad beesési szögek tartományában áll fenn [2,4]. Ezen formalizmus keretében a karakterisztikus mátrixok egzaktul számíthatóak, a kapott algoritmus rendkívül gyors, továbbá egyszeres pontosságú aritmetikával is működik. Az eljárás további fontos előnye, hogy az anizotróp neutronreflektometriai számításokra is változtatás nélkül alkalmazható [3].
Hivatkozások:
[1] J.P. Hannon, G.T. Trammell, Phys. Rev. 186, 306 (1969).
[2] L. Deák, L. Bottyán, D.L. Nagy, H. Spiering, Phys. Rev B 53, 6158 (1996).
[3] L. Deák, L. Bottyán, D.L. Nagy, H. Spiering, publikálás előtt.
[4] L. Deák, L. Bottyán, D.L. Nagy, H. Spiering, benyújtva a Phys. Rev B-hez.