Összeállítások Török Sándor (1909-1975) fényképeiből

Édesapám, Török Sándor tanár sokat fényképezett az 1930-as években és a 40-es évek elején, főleg Aklihegy környékén (Kárpátalja). A negatívokat megőrizte. 2011-ben beszkenneltük és megpróbáltuk azonosítani a képeket, majd néhány tematikus összeállítást is készítettünk belőlük.Érdeklődésre tarthatnak számot még az 1938-as Aranyvonat Nyíregyházára érkezésekor készült képek. Az utóbbi azonosítása nem volt egyszerű:

Három fényképet találtunk egy fatornyos templomról, és volt egy templombelsőről készült kép is, melyről nem tudtuk biztosan, hogy ugyanahhoz a templomhoz tartozik-e. Sokáig kerestük, és végül megtaláltuk a szőlősgyulai református templomot, amiről a képek készültek. A fatorony már nincs meg. A Wikipedia (rövidítve) így ír a templomról :

A szőlősgyulai református templom gótikus stílusban épült az 1400-as években. 1795-ben a nyugati főbejárat elé épült a csúcsos, négy fiatornyos, árkádos és szoknyás fatorony. A torony építéséhez az erdőből a legmagasabb fát hozták.

1938. július 31-én vasárnap reggel villám rongálta meg a tornyot, ezért később lebontották.

A templombelsőt díszes, kazettás famennyezet fedte, ami 1752-ben készült. A szú sok kárt tett benne, ezért 1977-ben befestették. Ekkor festik le a karzatok mellvédjét és a padok elejét is.

Az összeállításban láthatjuk az eredeti fatornyot, a kazettás mennyezetet, és a festett karzatot is. A jobb alsó kép negatívja sajnos megsérült, de betettük, mert csak ezen szerepel a templom egyik oldala.

Budapest, 2011. Király Péterné sz. Török Éva