A mikotoxinok és az élelmiszerbiztonság, a megoldás lehetõségei

 Mesterházy Ákos
 Gabonatermesztési Kutató Kht., Szeged


 Az élelmiszerbiztonság, és nem kevésbé hangsúlyosan a takarmánybiztonság növelése az elmúlt évek során az egyik legfontosabb célkitûzéssé vált.

E hatalmas témakörbõl ki kell emelni a Fusarium fajok által termelt toxinokat, amelyek a gabonafélék élelmiszerbiztonsági problémáinak legfontosabb szeletét jelentik. Éppen a toxinok tették a Fusarium fajokat a búza, kukorica, és egyéb gabonafélék egyik legveszélyesebb kórokozócsoportjává. A toxinok ugyanis csak rendkívül lassan bomlanak le, a szokásos feldolgozási eljárások (sütés, fõzés) nem csökkentik mennyiségüket, nem úgy, mint a fungicidek, amelyek néhány hét alatt nyom nélkül lebomlanak. Környezetvédelmi okokból a fungicideket gyûlölni és a toxinokról nem tudomást venni, elég botor magatartásnak tûnik. Ma már tudjuk, hogy pl. a deoxynivalenol, a nivalenol már 50 ppb koncentrációban az emberi immunválaszban fontos T sejteket 80 %-ban bénítja. Ez pedig a mai határérték tizenketted része.

A fertõzés és a toxinok elleni védekezés kulcspontja a fajták és hibridek genetikai ellenállóképessége. Minthogy a köztermesztésben lévõ fajták túlnyomó része fogékony, a járványok genetikai oka kódolva van, megfelelõ idõjárás és környezet esetén a járvány menetrendszerûen megérkezik.

A rezisztencianemesítés lehetõségeit a búza példáján mutatom be. A kutatás már 32 éve folyik, számos tapasztalat gyûlt fel. A munka eredményeit többek között 140 tudományos cikk, fajták és fajtajelöltek is mutatják.

A kalászfuzárium rezisztencia összetett tulajdonság, ma hét megnyilvánulási formáját tartjuk számon, közülük hármat mi írtunk le: 1. behatolással szembeni rezisztencia, 2. a betegség kiterjedésével szembeni rezisztencia, 3. szemfertõzõdéssel szembeni rezisztencia, 4. tolerancia, 5. toxinfelhalmozódással szembeni rezisztencia, 6. kései fertõréssel szembeni rezisztencia, valamint a 7. a kalászorsó tracheáinak ellenállósága. A morfológiai paraméterek közül a szálkásság, a tömött kalász növeli, a nagyobb növénymagasság csökkenti a természetes fertõzõdést. Mindehhez kifejlesztettük a korábbinál sokkal pontosabb módszereket is, amelyek számos nemesítéselméleti kérdés tisztázását tették lehetõvé.

 Kutatásaink igazolták, hogy a kalászfuzárium rezisztencia minden fontosabb Fusarium fajjal szemben védelmet ad. A kórokozó populációban rasszok nincsenek. Az ellenállóságot a korábbi poligénes feltételezés helyett mindössze 2-3 QTL határozza meg. Mindezek igen jó hírek a nemesítés részére, hiszen genetikailag egy viszonylag egyszerû rendszer, a fenotipizálás viszont igen nagy szakértelmet kívánó munka. Sikerült igazolni, hogy a toxinrezisztencia nem azonos a betegségrezisztenciával. Megkezdõdött a rezisztencia molekuláris genetikai vizsgálata is.

A kutatómunka során igen ellenálló törzseket szelektáltunk, a szegedi fajták között számos, az átlagnál ellenállóbb fajtát és törzset azonosítottunk és a fuzáriumrezisztencia a szegedi nemesítés integráns része lett.

12 éve folynak a nemzetközi gyakorlatnál sokkal pontosabb fungicidvizsgálataink. Nekünk is részünk van abban, hogy a tebukonazoltartalmú fungicidek jelentõs szerepet játszanak ma a kalászfuzárium elleni védekezésben, s ezáltal is csökkent a toxikus terhelés. Mára kialakult az az integrált védekezési modell, amely a fajta rezisztenciájának ismeretében, a fungicidhasználat lényeges javításában az élelmiszer és takarmánybiztonságot az eddiginél lényegesen jobb színvonalon tudja megoldani és ezek az eljárások lassan átszivárognak a termesztési gyakorlatba is.

Természetesen a megoldandó feladatok számosak. A legfogékonyabb fajtákat vissza kell vonni, mert ezeket adott körülmények között nem tudjuk annyira megvédeni, hogy a toxintartalom kielégítõ legyen. Meg kell határozni (ez részben megvan) azokat a toxinlimiteket, amelyeken felül a gabona humán fogyasztásra nem engedhetõ. Ami még fontosabb, a toxinlimitek betartását kötelezõen elõ kell írni, s a csomagoláson fel kell tüntetni. Végül meg kell oldani az alkalmatlan termék gazdaságos hasznosításának kérdését is.

 

Tudományos ülés http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.chemonet.hu/