Egyesületi élet


BESZÁMOLÓK RENDEZVÉNYEKRÔL

XXIII. FATIPEC, Kongresszus

(Brüsszel, 1996. június 10--14.)

1996. június 10. és 14. közt "Európa szívében", Brüsszelben, a Nemzetközi Kongresszusi Központban rendezte meg a belga festéktechnikusok szövetsége, az ATIPIC, a XXIII. FATIPEC Kongresszust.

A 8 fôbôl álló magyar delegáció megkülönböztetett érdeklôdéssel utazott Brüsszelbe, hiszen két éve a Budapest Kongresszusi Központban mi voltunk a házigazdái a XXII. Kongresszusnak; volt tehát összehasonlítási alapunk.

A brüsszeli rendezvényen 23 országból összesen 320 fô vett részt, és 14 ország (Belgium, Csehország, Dánia, Franciaország, Németország, Egyesült Királyság, Izrael, Japán, Korea, Hollandia, Lengyelország, Svájc, USA) képviselôi 66 szekció- és 10 plenáris elôadást tartottak. A plenáris elôadásokra --- a hagyományoknak megfelelôen --- a FATIPEC tagországainak és társszövetségeinek (Japán, USA, Skandinávia, OCCA) egy-egy képviselôje kapott felkérést. A magyar plenáris elôadást Dr. Kálmán Erika (MTA-KKKI) tartotta környezetbarát korrózióvédô pigmentek festékipari alkalmazásáról. Mulasztást követnék el, ha elhallgatnám, hogy Kálmán Erika elôadásával a kongresszus résztvevôinek osztatlan elismerését érdemelte ki.

A plenáris elôadások délelôtt és délután, mindig a szekcióelôadások elôtt a fôteremben hangzottak el, míg az azokat követô szekcióelôadások 3 teremben egyidejûleg folytak. A fô témakörök a következôk voltak:

A szekcióelôadásokat tudományos zsûri minôsítette, s a legjobbakat CSI-(Coatings Societies International)-éremmel, ill. F-K. Daniel-díjjal jutalmazta. A CSI-érmet a német Bayer AG. kutatókollektívája kapta (elôadásuk címe: "Anorganikus pigmentek és kötôanyagrendszerek kölcsönhatásának vizsgálata porlakkokban"), míg a Daniel-díjat a japán Fujitani (Kansai Paint Co.) nyerte el. Elôadásának címe: "Pigmentdiszperziók stabilizálása a pigmentfelületre adszorbeálódott ultrafinom részecskékkel" volt.

A Kongresszussal egyidejûleg a vásár területén nagyszabású kiállítást is tartottak, amelyet a FATIPEC történetében elôször a hannoveri Vincentz Verlag szervezett European Coatings Show '96 elnevezéssel. Az ECS '96-on 192 cég 154 standot elfoglalva vett részt, és többek közt pigmenteket, töltôanyagokat, additívokat, oldószereket, kötôanyagokat, vizsgáló- és mérôberendezéseket, gyártástechnológiákat és szolgáltatásokat mutatott be. A 3 nyitvatartási napon az ezzel megbízottak összesen 2881 látogatót számoltak meg.

A kongresszust a hagyományoknak megfelelôen gazdag kulturális program kísérte. A rendezvények közül ki kell emelni a csodálatos Városházán tartott nyitó fogadást, a méltán világhírû autómúzeum kaszinójában rendezett záróbankettet, s nem utolsó sorban az ún. Breughel-estet, amelyre V. Károly császár 1549-ben épült palotájában került sor. Ez utóbbi fôleg azért marad emlékezetes számunkra, mert a vacsorához szolgált mûsorban szereplô sólyom-show alatt a "röptetô" többször említette, hogy az elsô sólymot II. Lajos magyar király felesége, Mária hozta Belgiumba (az akkori Németalföldre). Habsburg Mária királynéról tudnunk kellene, hogy a mohácsi csatavesztés után idemenekült V. Károlyhoz, aki ôt németalföldi helytartójává tette, és hogy neve még ma is jól cseng Belgiumban.

A kongresszus záróülésén bejelentették, hogy a következô, a XXIV. FATIPEC Kongresszust 1998. június 8. és 10. közt a svájci egyesület az Eiger, a Mönch és a Jungfrau tövében, Interlakenban rendezi. Örömünkre szolgálna, ha azon a brüsszelinél sokkal több magyar elôadás kerülne programba.

Horkay Ferenc

UATCM konferencia és Eurocoat'96 kiállítás

(Genova, 1996. szeptember 18--20.)

Az UATCM (Union des Association des Techniciens de la Peinture de Culture Méditerranéenne), a Mediterrán régió festéktechnikusainak szövetsége, 1996. szeptember 18. és 20. között az olaszországi Genovában tartotta múltévi konferenciáját és vele párhuzamosan az Eurocoat'96 kiállítást.

Az UATCM-et a francia, az olasz és a spanyol festékipari tudományos egyesületek vezetôi 1990-ben Nizzában, a XX. FATIPEC (Fédération Européenne des Associations de Techniciens des Industries des Peintures, Vernis, Emaux et Encres d'Imprimerie de l'Europe Continentale) Kongresszuson alapították, bizonyos fokig a FATIPEC szövetségen belül, annak régió-szervezeteként. Ez a viszonylag új tömörülés két franciaországi (Nizza, Lyon) és egy spanyolországi (Barcelona-Sitges) helyszín után most elsô ízben rendezte konferenciáját és kiállítását Olaszországban.

A genovai rendezvényeken Magyarországról --- ismereteink szerint --- 6 fô vett részt.

Mind a konferenciára, mind az Eurocoat'96 kiállításra a genovai kongresszusi központban került sor, a fôépület 3 szintjén, amelyen a rendelkezésünkre álló adatok szerint 287 cég mutatta be termékeit. A kiállítás szervezôje és rendezôje az a méltán megbecsült és közismert francia IDEXPO cég volt, amely kezdeményezésünkre 1994-ben a Budapest Kongresszusi Központban megtartott XXII. FATIPEC Kongresszushoz kapcsolódó Worldcoat'94 kiállítást is rendezte, s annak sikere folytán azóta eddig már két további magyarországi világkongresszus kiállításának szervezésére kapott megbízást.

Az Eurocoat'96-ot a szakmabeli diákok ingyen kereshették fel, s ezt a lehetôséget nagy számban ki is használták.

A kiállítással párhuzamosan tartott konferencia elôadásai 3 teremben egyidejûleg folytak a következô témakörökben:

12 országból összesen 116 elôadás hangzott el, országok szerint a következô megoszlásban: 48 olasz, 20 francia, 10 Egyesült Királyság-beli, 8--8 holland és német, 7 román, 5 svájci, 3--3 USA-beli és belga, 2 osztrák, továbbá 1--1 magyar és jugoszláv. A magyar elôadás a korrózióvédelem szekcióba nyert besorolást, amely a Veszprémi Egyetem Fizikai-Kémiai Tanszéke ( Molnár Ferenc) és az Athéni Egyetem kooperációjában végzett kutatási eredményekrôl számolt be "Fémpigmentált epoxibevonatok vizsgálata elektrokémiai impedancia-spektroszkópia módszerrel'' címmel.

Az elôadásokat színvonaluk alapján egy kijelölt zsûri rangsorolta és díjazta. Díjat kapott a konferencia legjobbnak minôsített elôadása, valamint a festék-, továbbá a ragasztó-témakörben elhangzott legjobb elôadás. A legkiválóbbnak ítélt olasz elôadást Pagani-díjjal jutalmazták. (A közelmúltban elhunyt Pagani professzor az olasz festékipar eddigi legtekintélyesebb alakja és a FATIPEC egyik megalapítója volt.)

Az UATCM konferenciák hagyománya az ún. "6 perces" szekció, amelyben az elôadók mindössze 6 percet kapnak kutatási eredményeik elmondására. Ebben a szekcióban 23 kiselôadásra került sor.

Genovában rendeztek még egy harmadik, ún. szakoktatási szekciót (Professional Training) is 6 témakörben, amelynek keretében szakterületük legnevesebb egyéniségei (5 olasz és 1 spanyol) összefoglaló elôadásukban tették "közkinccsé" sok évtized alatt begyûjtött ismeretüket, tapasztalatukat.

A konferencia elôadásai 3 kötetben, összesen 1730 lapon jelentek meg, amelyeket minden résztvevô kézhez kapott.

Horkay Ferenc


A NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK HÍREI

A Termoanalitika és Kalorimetria Nemzetközi Szövetsége (ICTAC) vezetôségi ülése 1996. augusztus 10--11-én volt Philadelphia-ban, az USA-ban, a 11. ICTAC Kongresszushoz csatlakozva. Egyesületünk képviseletét Dr. Simon Judit látta el, mint a Magyar Termoanalitikai Csoport elnöke, illetve a nómenklatúra albizottság tagja.

Az ülés fôbb témakörei a következôk voltak:

1. Elnöki beszámoló a nemzetközi kapcsolatrendszer további fejlesztésérôl.

2. A pénzügyekért felelôs Prof. Gallagher bejelentette, hogy a tagdíjak pontos befizetése és a tagság létszámának növekedése következtében, továbbá az átgondolt pénzügyi mûveletek miatt az ICTAC szervezet pénzügyi szaldója pozitív és a szervezet mûködése stabil. Ennek tudható be az a javaslat, hogy a különbözô ülésekre a vezetô tisztségviselôk költségeit az ICTAC fedezi, továbbá a tiszteletbeli tagok konferenciákra történô kiutazását, illetve annak egy részét a jövôben az ICTAC vállalja.

3. Beszámoló hangzott el az ICTAC-10-rôl, a várható ICTAC-11-rôl, továbbá részletes tudományos és pénzügyi tervet mutatott be az ICTAC-12 szervezôje, Prof. Sorensen, amit az elnökség elfogadott, és megszavazta, hogy 2000-ben az ICTAC-12 Koppenhágában legyen.

4. Az ICTAC-News továbbra is negyedévenként fog megjelenni, és ezt minden ICTAC-tag térítésmentesen megkapja. A lap szerkezetében nem terveznek változást annak ellenére, hogy a "For Better Thermal Analysis" kiadvány címe megváltozik, és "ICTAC Resource Book" lesz belôle, és tartalmazni fogja azokat az információkat is, amelyeket a vezetôségi üléseken határoznak el. Megjelenése 1997 elsô felében várható, és ezt a kiadványt is minden ICTAC-tag térítésmentesen megkapja.

5. Az idôs kutatókollégák a világ legkülönbözôbb részeirôl felajánlották az ICTAC szervezetnek kísérleti eredményeik eredeti dokumentumait, mivel a legtöbbjük nyugdíjba ment, és nincs helyük a tárolásra. Annak ellenére, hogy a vezetô tisztségviselôk elismerték ezen dokumentumok felmérhetetlen értékét, hosszú vita után sem találtak arra megoldást, hogy milyen módon lehetne e dokumentumokat archiválni és a következô generáció számára megôrizni.

A nómenklatúra albizottság ülésén rendkívül nagy vita folyt a továbbfejlesztett, és az új termikus módszerek elnevezését, illetve definícióját illetôen. Érdekes volt megfigyelni azt, hogy a termofizikusok --- akiknek a száma az utóbbi idôben a kalorimetria területének integrálásával jelentôsen megnôtt --- mennyivel nagyobb hangsúlyt fektetnek a nevezéktanra és a definíciókra, mint a termokémikusok. Nem esett arról szó, hogy ezeket a fogalmakat minden nem angol nyelvûnek a saját nyelvére is le kellene tudni fordítania, és helyesen használnia. Csak az angol nyelvû definíciókat csiszolták nyelvhelyesség, nyelvhasználat szempontjából, különös tekintettel természetesen az angol anyanyelvûekre.

Az ESTAC-7 Magyarországon való megrendezése --- amit hivatalosan az ICTAC-11-en jelentettek be a szervezôk --- lelkes fogadtatásban részesült, és annak ellenére, hogy ez egy európai konferencia, számos amerikai kolléga is jelezte részvételi szándékát.

Az Európai Vegyészmérnökszövetség (EFCE) Szilárd Szemcsés Anyagok Mechanikája Munkabizottsága 1996. augusztus 30-án tartotta ülését Dr. Jan Novoszad elnök vezetésével Prágában, a Cseh Köztársaságban, a CHISA '96 konferenciához kapcsolódva. Egyesületünket Dr. Kósa Levente professzor úr képviselte az ülésen, valamint érdeklôdést kiváltó elôadást tartott a konferencia "Szilárd szemcsés anyagok tárolása és adagolása" szekciójában.

A munkabizottsági ülésen a következô témakörök szerepeltek:

1. Megállapodás született a következô évek üléseinek helyérôl ( 1997: Firenze, ECCE-1, május 4--7.; 1998: Birmingham, 4th World Congress on Particle Technology, július 7--9.; 1999: Porsgrunn, Prof. Enstad szervezi; 2000: valószínûleg Moszkva, Prof. Katalimov vállalta az elôkészítést).

2. Áttekintették a munkacsoportok tevékenységének állását (siló-nyomások: H. Wilms; falsúrlódás: G. Haaker; szegregáció: G. Enstad). Mindhárom munka folytatódik, a résztvevôk száma csökken. Képviselônk az elsô két témában vállalt munkát.

3. Hosszú vita folyt --- elsôsorban az amerikai tagok T. Bell és Carson között --- az amerikai szabványelôkészítô bizottságban folyó munkáról, ami a szilárd szemcsés anyagok jellemzésére alkalmazandó készülék típusát illeti (Johansson, vagy Peschl készülék). A bizottság a Johansson készüléket javasolja, hisz erre dolgozták ki a szabványos mérési technikát: SSTT.

4. Tájékoztatót hallgattak meg a CA siló-projekt állásáról, és a karlsruhei siló-konferenciáról.

A. I.-né


Vissza