SÁNDOR JÁNOS*

A vegyianyag disztribútori tevékenységrôl -- a Neuber G.m.b.H. példáján

Néhány hónappal ezelôtt Drezdában jöttek össze Európa vagyianyag nagykereskedôi, disztribútorai és szállítási szakemberei, hogy szakmájuk aktuális kérdéseit, a közeli és távolabbi jövô kilátásait megvitassák. Természetesen szóba került Kelet- és Közép-Európa volt "szocialista" országainak problematikája is. A vegyianyag disztribúciós munka mai helyzetét e régióban a szakértôk sommásan úgy jellemezték, hogy az -- legalábbis nyugati értemezésben -- ezekben az országokban "még gyerekcipôben jár".

(Mielôtt a "nyugati értelemben" hatékonynak és magas színvonalúnak tartott disztribúciós munka jellemzésére rátérnénk -- azt a Neuber G.m.b.H. példáján bemutatva -- két megjegyzést tartunk szükségesnek:

A komplex értelmezésû disztribúció 1948-tól kezdve valóban meglehetôsen elsorvadt a magyar gazdaságban (természetesen akad néhány pozitív ellenpélda is!). A tervgazdálkodás rendszere igyekezett átvenni (a korábbi, valóságos nagykereskedelemtôl) a disztribúciót, hisz a terv már önmagában elosztási funkciót látott el.

A vegyipar területén a monopolhelyzetben lévô külkereskedelmi cégek kiemelkedô súlyt fektettek a külpiaci munkára, a TEK-vállalatok pedig a nagy volumenû, stratégiai fontosságú vegyianyagok elosztására. Így a belsô piaci munka, bizony erôsen háttérbe szorult. Nyilvánvalóan ez a történelmi magyarázata annak, hogy a vegyianyagok jól értelmezett ,,disztribúciós'' színvonala még valóban "nem nôtte ki a gyermekcipôt''.

A Neuber disztribúciós elvei és tevékenysége

Milyen hát az igazi, jól mûködô disztribúciós tevékenység?

Ezt kívánjuk bemutatni a Neuber vegyianyag disztribúciós cég példáján. Mégpedig azért választottuk éppen a Neuber-t "pédaképül", mert 131 éves múltjával (1865-ben alapították!) igazán kellô tapasztalatot szerzett, tekintélyes, eredményes, elismert cég szerte Európában. A disztribúciós munkát széleskörûen értelmezi és gyakorolja, és nem utolsósorban, mert Magyarországon saját, 100%-os leányvállalatával is bizonyított: nemcsak kereskedelmi sikereket ért el, de igen jelentôs beruházási-fejlesztési tervek végrehajtásába is belefogott. A Neuberrôl (teljes nevén Neuber Ges.m.b.H.) általában mindenek elôtt elmondhatjuk, hogy Ausztria vezetô vegyianyag disztribútor cége, évi 200--240 millió USD forgalmával a hasonló profilú cégek rangsorában a 7. helyen áll Európában. Mintegy 500 munkatársat foglalkoztat (Ausztriában és külföldön összesen), több mint 16~000 ügyféllel áll rendszeres kapcsolatban (szállítók és vevôk).

A Neuber egyébként a Degussa Austria G.m.b.H. 100%-os leányvállalata (amely utóbbi viszont a nagyhírû német anyavállalat, a Degussa A.G., Frankfurt tulajdona). A Degussa A.G. Európa egyik vezetô nemesfém, fémvegyület, hidrogén-peroxid elôállítója, de számos más vegyianyagot is termel.

A Neuber-tárolók ma naponta kb. 1 000 t folyékony és szilárd vegyianyagot kezelnek. Az átrakás-átcsomagolás 1 kg-tól 20 000 kg-ig terjedô ,,tételeket'', egységeket jelent.

Az évente kezelt áru mennyisége 550 000 tonnát tesz ki, a folyékony áruk tartály-kapacitása 25 millió liter, a szilárd termékek raktár-tere 25 000 tonna.

A Neuber fejlesztési politikájában abból a felismerésbôl indult ki, hogy míg Ausztriában a piacbôvítési lehetôségek erôsen korlátozottak, addig a kelet- és délkelet-európai országok a cég fejlesztésének ésszerû és ígéretes terepéül kínálkoznak. A Neuber távlati terve szerint ilymódon húsz év alatt közel négyszeresére, majd 800 millió US dollárra kívánja eladási forgalmát növelni.

A Neuber disztribútori elvei és módszerei a következôkben foglalhatók össze:

A tevékenység spektruma a termék fejlesztésétôl a gyártási hulladékok újrahasznosításáig (reciklizálásukig) terjed ki.

A termékfejlesztéssel összefüggésben a cég szolgáltatási körében az elôkészítô fázishoz tartozik -- a vevôk részére nyújtott -- jogi tanácsadás. Ez kiterjed

A Neuber a tárolási technikák terén szerzett tapasztalatait szolgáltatásként adja át vevôinek. Így rendelkezésre állnak:

A Neuber tevékenységi köréhez tartoznak a cég által nemesítés-nek nevezett megoldások. Ide sorolják az alábbiakat:

A Neuber végül szerepet vállal a termelési ciklus befejezésénél:

A minôség, a biztonság, a környezetvédelem együttes és komplex védelmének fokozott megvalósítására a nemzetközi iparban bevezették a ,,responsible care'' (felelôs gondosság) új fogalmát, s ezzel egy új ipari mozgalom vette kezdetét.

A Neuber cég Ausztriában, habár ez az ország az EU területén a legszigorúbb környezetvédelmi elôírásokkal rendelkezik, önkéntesen, még a törvényes elôírásoknál is szigorúbbakat vezetett be. E törekvések eredményeként 1994-ben a "Responsible Care" bizonyítvánnyal, a vegyipar nemzetközi környezetvédelmi igazolásával tüntették ki. A bizonyítványt csak akkor kapja meg egy vállalat, ha a kötelezô elôírásokon túl, saját felelôsségérzetébôl a biztonság, az egészségvédelem és környezetvédelem területén a normák emeléséhez hozzájárult. A Neuber továbbá 1995-ben a nemzetközi minôségnorma szerint az ISO 9001-es minôsítést kapta.

A Neuber termékpalettája igen széles. Magába foglalja az ipari kemikáliák (savak, lúgok, oldatok, higítók, keverékek, sók, ásványi termékek, nehéz kemikáliák); az oldószerek (alkoholok, észterek, éterek, ketonok, szénsavszármazékok); specialitások ( élelmiszeripari aromák, sûrítôk, zselatinok, keményítôk, emulgeátorok, festékek, vitaminok, étkezési savak, konzerváló szerek); takarmánykiegészítôk; lakk- és festékipari, mûanyagipari, építôipari segédanyagok széles körét. Az itt vázolt kemikáliákon kívül foglalkozik a cég laboratóriumi vegyszerekkel, reagensekkel, indikátorokkal, táptalajokkal, standard-anyagokkal, valamint festékekkel, nyomdaipari segédanyagokkal.

A Neuber Közép-Európában ma már önálló saját vállalatokkal és raktárakkal rendelkezik. Így a Cseh Köztársaságban, Magyarországon, Szlovákiában és Szlovéniában. E térségben a cég szerint erôsségei az alábbiak:

Az eddigiek összefoglalásaként minden bizonnyal fedi a valóságot a Neuber önmagáról leírt véleménye, amely szerint elsôsorban a cégen belüli jó együttmûködésnek köszönhetô a minôségi munka és a nemzetközi elismerés. Az üzleti sikerek fôbb tényezôi tehát:

A Neuber Magyarországon

A Neuber cég magyarországi tevékenysége 1992-ben képviseletlétrehozásával kezdôdött, majd1994 óta 100%-os tulajdonú leányvállalattal van jelen a cég Magyarországon (Neuber Hungária Kft.). Jelenleg a Masped Trias cégtôl bérelt területen, Csepelen, 25 munkatárssal végzi tevékenységét. Eddig ezen a telepen nem történt meg az áruk lefejtése vagy áttöltése. Mára a jelenlegi telep elérte kapacitásának határait.

Ezért tervezi a Neuber cég a már meglévô Masped Trias területéhez kapcsolódó új székhely és telep kiépítését. Az új székhely a magyar elosztóközpont szerepét töltené be, ami a magyar piacot regionális raktárakkal összekötve látná el. A hajókirakodó elkészítésével a csepeli székhely a határokon túli szállításokban is szerephez jutna.

A tervezett projekt elsô szakaszában a szilárdanyag-csarnok, a savak és lúgok lefejtésének és tárolóinak, valamint a szerves oldószerek raktárainak építésére kerül sor. Az elsô szakaszban épülnek továbbá az adminisztrációs egységek, a szennyvíztisztító és a levegôtisztító. A beruházási volumen elsô szakasza kereken 160 millió schillingbe, azaz kétmilliárd forintba kerül. Már az építkezési szakaszban eléri a foglalkoztatottak száma a 60-at, amely szakaszosan 100-ig emelkedik.

Az új csepeli telepen végzik a szilárd anyagok, savak, lúgok, valamint oldószerek tárolását, kezelését és innen történik azok szállítása.

A szilárd anyagokat többnyire vasúti vagonokkal és részben tehergépkocsikkal szállítják be. Azok kirakása egy fedett kezelôfelületen történik majd. Hogy a kirakodás egyszerûbb és gyorsabb legyen, rámpa épül a vagonok, illetve a teherautók szintjén.

A kiépítés végsô fázisában a különbözô termékek tûzvédelmi kategóriák szerint elosztva független, elválasztott tûzvédelmi szakaszokba kerülnek.

Az elszállítás általában teherautóval történik. A szállítmányok összeállításához --- a dolgozók és a termékek védelmében --- fedett rakodótér épül.

A savak és lúgok beszállítását többnyire vasúti tartálykocsikkal és részben tartályos tehergépkocsival végzik. Minden egyes lefejtésre váró terméknek önálló letöltô áll rendelkezésre a megfelelô biztonsági berendezésekkel. A termékek beraktározása kizárólag gázingás módszerrel történik, hogy a környezetbe gôzök ne kerüljenek ki. A savakat és lúgokat magastartályokban raktározzák, amelyekbôl a természetes nyomást kihasználva töltik az anyagokat a szállításhoz szükséges tartályokba, fedett csarnokban. Minden terméknek saját letöltô vezetéke van.

Az oldószereket egyedi tulajdonságuk és gyúlékonyságuk miatt más egységektôl elkülönítve, fokozottan védett zónában, külön biztonsági intézkedések mellett tárolják majd a telepen.

A munka biztonságának és a termékminôség garantálásának fontos eleme annak megakadályozása, hogy más termékekkel történjék a tankos tehergépkocsi megtöltése. Biztonságtechnikai és szervezési intézkedésekkel az emberi hiba által okozott hibás betöltés veszélye a minimumra csökkenthetô.

A 30 darab, egyenként 100 m3 nagyságú földalatti tankban való tárolás az éghetô folyékony anyagokról szóló (német jog szerinti) rendelet alapján valósul meg. A halogén szénhidrogéneket elkülönlített területen tárolják, e termékek különleges tulajdonságaira való tekintettel. Minden tároló tartályhoz levegôtisztító berendezés csatlakozik.

A beraktározott termékek kis tartályokba, mûanyag-ballonokba, tartálykocsikba és konténerekbe töltése során a kiszorított levegô folyamatos elszippantással a levegôtisztító berendezésbe kerül.

A tartályos tehergépkocsikat szintén szivattyúzás útján, gázingás eljárás mellett töltik. A biztonsági berendezések ugyanolyan színvonalúak, mint a tároló tartályokba való betöltésnél.

A projekt második szakaszában kerül sor a hajó kirakodáshoz szükséges építmények létesítésére (silókkal és tartály-tárolókkal). Ezek az újonnan létrehozott kikötô meder környékén vagy közvetlenül a Duna mentén épülnek fel. A hajókikötô mind folyékony anyagok, mind szilárd anyagok kirakodását szolgálja. Mindez további 80 millió schillingbe, illetve egymilliárd forintba kerül. A hajós átrakodó üzemeltetése további 40--60 foglalkoztatott felvételét jelenti majd.

A Neuber cég, mint ahogy a többi telepén, a környezetvédelmi és biztonságtechnikai berendezéseit a technika legújabb fejlôdését szem elôtt tartva alakítja ki. Szomszédokat zavaró szagok, egészséget károsító anyagok kibocsátását, vagy a talaj és a talajvíz vegyi anyagokkal való szennyezôdését ki kell zárni.

Azokon a területeken, ahol a Neuber cég a törvényileg elôírtaknál szigorúbb követelményû normákat tart fontosnak, ezeket a szigorúbb normákat fogja alkalmazni és betartani. Ezen területeken a Neuber kamatoztatja más helyeken szerzett tapasztalatait.

A szennyvíztisztító-berendezésben az összes szennyvizet gyûjtik és a magyar hatóságok elôírásai alapján kezelik, tisztítják. Az így tisztított szennyvizet ezután vagy a vízelvezetô berendezésbe, vagy a biológiai tisztító berendezésbe vezetik.

A levegôtisztító-berendezés két alberendezésbôl áll, egyikben a savak és a lúgok lefejtésénél keletkezett szennyezett levegôt, a másikban az oldószeres részleg levegôjét tisztítják. "A savak és lúgok elhasznált tisztítólevegôjének alberendezése" úgyszintén több részbôl áll: a savak, az ammónia és a hipokloritlúgok levegôjének tisztítására szolgál.

Az oldószerek levegôtisztító berendezése a mai tervek szerint mint biomosó, vagy egy magas forráspontú oldóanyagban való abszorpció útján mûködik.

A talaj vagy talajvíz szennyezôdésének megelôzésére az üzem egész területén a talaj felülete úgy "készül", hogy az folyékony anyagokat ne eresszen át.

A munka-biztonság területén tervezett berendezések és intézkedések is minden területen megfelelnek a legszigorúbb elôírásoknak, mind a tárgyi-technikai felszereltség, mind a személyi kiképzés területén. Így

A termékek vevôkhöz való szállításához a Neuber cég Volvo, Mercedes és Man márkájú, modern és környezetbarát tehergépkocsikat vesz igénybe, amelyek a veszélyes anyagok szállításához megfelelô, legújabb technikai elôírásoknak felelnek meg. A tehergépkocsik vezetôit speciálisan a veszélyes anyagok szállítására képezik ki.

Mivel az anyagok téves összekeverése és az ennek nyomán keletkezô kémiai reakciók, a cég üzleti tevékenységét tekintve a legnagyobb veszélyt jelentik, ezért a vállalkozás saját Barcode-rendszert fejlesztett ki és ezzel minden ki- és betöltô kapcsolópontot és vezetéket ellát.

Az elektronikus Barcode-os olvasószerkezet segítségével a kapcsolópontok helyességét vizsgálják. Minden tankot és minden tank kamráját saját kóddal, termékenként látnak el. Az áttöltésre csak akkor nyílik lehetôség, ha a kódok egymásnak megfelelnek, s ezt egy akusztikus szignál is jelzi.

A fentiekben vázolt, minden tekintetben világszínvonalú (így a környezetvédelem és a biztonságtechnika területén is!) és jelentôs fejlesztés végrehajtásával kapcsolatos társadalmi vita --- a Neuber megalapozott reményei szerint --- várhatólag rövid idôn belül pozitív döntéssel zárul, és a beruházás e cikk megjelenésének idôpontjában már meg is kezdôdött.

Közleményünk címe szerint a vegyianyag disztribútori tevékenységet a Neuber G.m.b.H. példáján kívántuk ismertetni, e tevékenységet korszerûen, széleskörûen értelmezve, és kiemelve az "egyszerû kereskedelmen'' túlmutató mûszaki vonásokat.

A "példáján'' kifejezésünk --- úgy véljük --- mindkét értelemben érvényes itt: példa, amely a tevékenység bemutatására alkalmas, és példa (példakép), amelyet követni érdemes.

Az utóbbit is ajánljuk az olvasó és a nagykereskedelmet folytató magyar vállalatok figyelmébe!

(x)


*H-1014 Budapest, Úri utca 36.


Vissza