HÍREK AZ IPARBÓL

Chinoin Gyógyszergyár. Az Elf Aquitaine francia óriáscég, amely a Sanofi többségi tulajdonosa, innovációs díjban részesítette Budai Ildikót, a Kémia 1 üzem ma már nyugdíjas vezetôjét a metil-amino-naftalin intermedier technológiájának sikeres fejlesztéséért.

Az Elf Ato Agri-val kötött, a Chinoin Chinmix nevû cipermetrin származékára vonatkozó együttmûködési szerzôdés értelmében a cég közel hatmillió dollár értékben épít hatóanyaggyártó üzemet, az Elf Ato pedig ugyanilyen összeget fordít a termék globális regisztrációjának fedezetére. 1999-ben várható az USA, 2001-ben pedig a nyugat-európai bevezetés. Dél-Amerikában, Afrikában és az ázsiai országokban és természetesen Kelet-Európában idén 31,5 tonna Chinmixet fog eladni a Chinoin. A Chinmix hatóanyaga, az aszimetrin olyan optikailag inaktív cipermetrin, melyben a három aszimmetriacentrum által lehetséges sztereoizomerek speciális aránya ad hatékonyságjavulást.

Verbutin és perbutin néven két új, nagyreményû inszekticid szinergenst fejlesztettek ki a Chinoin Nagytétényi Növényvédôszer Üzletágában. A nagy meny-nyiségben szükséges, nehezen hozzáférhetô piperonil-butoxidon kívül a piacon nem ismeretes ilyen szinergens, amely a hatásfokozáson túl a rezisztencia kialakulásának meggátlásában és a már rezisztens fajok kezelésében is forradalmi hatással rendelkezik. Érdekesség, hogy a fejlesztés megindításában szerepet játszott, hogy a Chinoin Jumex nevû, Parkinson-kór ellenes molekulájának inszekticid szinergens hatását felismerték. Egyébként utóbbinak most az idôskori elbutulásban, az ún. Alzheimer-kórban való lassító hatását is felismerni vélik.

A Chinoin gyártja a Pharmacia Upjohn amerikai cég számára a Xalatan nevû, a zöldhályog (glaukoma) kezelésére szolgáló gyógyszert. Ezt idén törzskönyvezték hazánkban, felfedezôje egyébként hazánkfia, Bitó László, a New Yorki Kolumbia Egyetem élettan professzora. A termék prosztaglandin származék és a Corey-laktonból még 12 lépéses, bonyolult folyamattal nyerhetô. Erre a Chinoinnnak gyártó szabadalma van, ami (és természetesen a gazdaságos gyártó technológia) alapján 2005-ig kizárólagos hatóanyag-szállítási szerzôdéssel rendelkezik. Ez év végéig három, jövôre 4, az ezredfordulóra 7--8 terméket kívánnak elôállítani. A gyártást sikeresen vizsgálta felül az amerikai hatóság, a Food and Drug Administration, amely az USA exporthoz szükséges. A termék értékét mutatja, hogy egyetlen gyártástétel végigvitele 140 MFt bevételt hoz.

A gyógyszerszakág igazgatójává Dr. Vargay Zoltán minôségbiztosítási igazgatót nevezték ki. 1997. szeptember 30-ával a Chinoin vezérigazgatója, György Miklós saját elhatározásából távozott a vállalat élérôl és a Pannon GSM vezérigazgatója lett. Utódja október 1-jétôl Philippe Besse, aki a Sanofinál kezdett dolgozni, elôször a marketingben orvoslátogatóként, majd hálózatépítôként, késôbb a Sanofi belgiumi és mexikói vállalatait irányította.

Horizon-Multiplan Rt. A nyárvégi közgyûlésen új vezérigazgatót ( dr. Puskás István) és új gazdasági igazgatót ( Márton András) választottak. A nehéz gazdasági helyzetben lévô cég új piaci és pénzügyi stratégiába kezd.

Magyar Olaj- és Gázipari Részvénytársaság. Magyarországon elôször, együtt az 1996. évrôl szóló üzleti jelentéssel, elkészült a cég ,,Egészségvédelem, biztonság és környezetvédelem'' címû beszámolója is. Ennek mottója: legfontosabb a megelôzés. Az európai olajipari vállalatok ajánlásai alapján, azok szerkezetének megfelelôen készült.

A MOL Rt. 1997. év elsô félévében 21,5 konszolidált és 12,5 Mrd Ft adózott eredményt ért el. (A konszolidált eredmény azt jelenti, hogy a jelentôs MOL tulajdonú leányvállalataik eredményét -- az egymás közti forgalmat is tekintetbe véve -- is beszámítják az eredmény kiszámításába.)

Mint ismeretes, a MOL Rt. két üzletágból áll: a Kutatás-Termelési, valamint a Feldolgozási és Kereskedelmi Üzletágból. Elôbbi 6,5 milliárd m$^3$ földgázt értékesített a félév alatt, ebbôl 4,2 import, a többi hazai kitermelésû.

Érdekesség továbbá, hogy a kôolajszármazékok nagykereskedelmében a MOL Rt. -- a fajtától (benzin, gázolaj, bitumen) függôen -- 88--98%-os részesedéssel rendelkezik a hazai piacon. Kivételek ez alól a kenôanyagok, ahol a jelentôs verseny miatt részesedése 66% és a fûtôolaj, ahol a piaci részesedése csak 63%, közismert egyéb okokból. A MOL kiskereskedelmi részesedése a motorbenzin és gázolajpiacon 39%-os.

Hosszútávú, 2012-ig szóló együttmûködési szerzôdést írt alá a MOL Rt. a Fôvárosi Gázmûvek Rt.-vel. Utóbbinak 720 ezer lakossági és 30 ezer ipari fogyasztója van, tulajdonosai a Fôvárosi Önkormányzat és a német VEW és Ruhrgas AG. A tulajdonosváltozás tette többek között szükségessé, hogy új, az európai normáknak megfelelô szállítási szerzôdés jöjjön létre.

Kôolajkutató Rt. Többszöri forduló után az ománi MB Petróleum vette meg a cég részvényeinek 83,15%-át 4,5 millió dollárért. A részvénytôke 10%-át a dolgozók vehetik majd meg.

Nitroil Rt. A cég gyakorlatilag összes részvényét (99,43%) a Huntsman amerikai vegyipari cég vásárolta fel. A Huntsman cégcsoport, melynek tulajdonosa, elnöke és vezetôje, az USA-ban elég ritka módon, Peter Huntsman, több mint 5 Mrd USD értékû terméket forgalmazott tavaly. Legnagyobb termékük az etilén-glikol, etilén-oxid, propilén-oxid. E termékeket több mint 2 millió tonnás etilénkapacitásukból és a hozzátartozó propilénkapacitásból állítják elô. 1994-ben összesen 1,45 milliárd dollárért megvásárolták a Texaco Chemical Company-t, egy másik óriáscéget, amely ezen a területen mûködött.

A Nitroil Rt. fô terméke a 3-dimetil-amino-propil-amin, amelyet többek között a Huntsmannak is szállítottak és melybôl kb. 20%-os a világ forgalmából való részesedésük. Teljesen egyedi eljárásuk következtében a Nitroil termék sokkal jobb minôségû mint a versenytársaké, pl. csak alig meghatározható, ppm nagyságrendû mennyiségben tartalmaz 1,3-propilén-diamint.

A Nitroil Rt. forgalma az elsô félévben 1,217 milliárd, adózás elôtti eredménye 54 millió forint volt.

Tiszai Vegyi Kombinát Rt. Augusztusban értékesítette az ÁPV Rt. maradék TVK-s részvényeit a tôzsdén.

A Biafol és az LDPE Üzletág nyerte a TVK Rt. belsô Minôségi Díj pályázatát. Tavaly elôször hirdették meg a Nemzeti Minôségi Díjat, amely az Európai Minôségi Díj önértékelési modelljén alapul. A TVK Rt.-ben a belsô díjat ugyanerre a modellre alapozták és 8 egység pályázott. Ebben az évben a TVK Rt. benyújtotta pályázatát a Nemzeti Minôségi Díjra is. Ennek értékelése év végén esedékes.

Budapesti Vegyimûvek Rt. A garéi 1500 tonna, döntôen poliklórozott benzolszármazékokat tartalmazó hulladék égetômûvére kapott engedélyt hiánypótlásra a cég visszakapta, szeptemberre készül el várhatóan a dokumentum. A mû évi 16000 tonna, magas klórtartalmú hulladék elégetésére lesz alkalmas és a becslések szerint 8 milliárd forintba kerül majd.

1996-ban a nettó árbevétel 4,49 milliárd, az adózás utáni eredmény pedig 77,1 millió forint volt. Az árbevétel 17,5%-kal, az eredmény 41,4 millió forinttal nagyobb, mint 1995-ben. A cég szerves intermediert bôvítô stratégiájának megfelelôen ezek részaránya a bevételben 30-ról 36%-ra nôtt, míg az elektrolízis termékeké 33-ról 30%-ra, a növényvédôszer üzemcsoporté pedig 26-ról 23%-ra csökkent. Ugyancsak ennek megfelelôen jelentôs összeget, közel 300 MFt-ot fordítottak a diazotáló és desztilláló üzemben beruházásra és ugyanez volt az oka az Északmagyarországi Vegyimûvek Kft.-ben a 22%-os tulajdoni hányad megszerzésének is. Értékesítették a Kén utcai telep egy részét, eladták a biológiai laboratóriumot és most folyik a Nagytétényi telep értékesítése is. A közgyûlésen újabb négy évre újraválasztották vezérigazgatónak Valovits Emilt. Az igazgatóság új elnöke a minôségbiztosításban dolgozó Kormány Tamás helyett a környezetvédelem elkötelezettje, Dr. Kerekes Sándor, egyetemi tanár (Közgazdasági Egyetem, Környezetgazdasági és technológiai tanszék) lett. Az igazgatóság négy fôre csökkent: az elnök mellett Valovits Emil, Oláh József és az MRP elnöke, Ambrus Ferenc lettek tagok.

Átdolgozták és tovább szigorították a növényvédôszerformáló üzemben a tisztítási eljárást, mellyel a termékváltások között megakadályozták a keresztszennyezést. Már 10 éve eljárás szabályozta a tisztítást. A jelenleg kialakított módszer nagyban hasonlít a gyógyszeripar igen szigorú, ún. mosási validálási eljárására: a tisztításra használt mosófolyadékot a legérzékenyebb analitikai módszerekkel elemzik, hogy a növényvédôszer-termékek közti váltáskor a keresztszennyezôdést elkerüljék.

Nitrogénmûvek Rt. A péti cég nyeresége az elmúlt évben folyamatosan nôtt. Ez lehetôséget adott mind a fejlesztésre, mind pedig a béreknek a vegyipari átlag fölé emelésére. 1995 óta újra gyártanak foszfor és kálium hatóanyagú mûtrágyákat a piaci igények kielégítésére, de most már világszínvonalú, bulk-blending eljárással.

Tiszamenti Vegyimûvek Rt. A többszöri eredménytelen pályáztatás után az ezév májusi is sikertelen maradt. A cég MRP Szervezetének nem sikerült a tulajdonszerzés, pedig ezügyben többször megkeresték a VDSZ-szel együtt is Csiha Juditot.

Az ÁPV Rt. olyan döntést hozott, hogy az 1,553 milliárd névértékû alaptôke 85%-át újra meg kell hirdetni, a 15%-ot pedig kedvezményes munkavállalói tulajdonlás céljára el kell különíteni.

Caola Rt. Július elsejével kettévált a cég: a Caola Részvénytársaság kutatás-fejlesztéssel és gyártásal, a Caola Kereskedôház pedig forgalmazással foglalkozik.

Egyesült Vegyimûvek Rt. Az év végével befejezi az EVM MRP szervezete a hiteltörlesztést és a cég többségi tulajdona a dolgozók birtokába kerül. Az elsô félévben idôarányosan teljesítették mind naturális mutatókban, mind értékben a bevételi tervüket. Az EVM Rt. is megkapta az ÁPV Rt.-tôl a privatizációs ellenértékhányadot, amely 44 MFt-ot tett ki.

ERDÉRT Rt. 2 milliárd forintos irányárért kínálja eladásra az ÁPV Rt. a cég 2,89 milliárdos részvénytôkéjének 85%-át. A 15%-ot kedvezményesen a dolgozók vehetik meg.

Medikémia Rt. Idén volt 30 éves a kisszövetkezetbôl alakult szegedi cég. Tavalyi árbevételük megközelítette a másfél milliárd forintot, 100 MFt-nyi nyereséggel. Az autóápolási és -üzemeltetési cikkek területén itthon piacvezetôk, az aeroszolos festékekben piaci részesedésük 70--75%-os. Exportjuk részaránya jelenleg a forgalmuk 5%-a, de itt jelentôs növekedést terveznek. ISO 9001 szerinti rendszertanúsítvánnyal rendelkeznek.

Zoltek Rt. Mind a négy üzletág sikeresen túlesett a minôségbiztosítási rendszerének külsô felülvizsgálatán.

Budacolor Rt. 1994 óta a Color Invest Kft. a nagymúltú és legnagyobb hazai festékgyár többségi tulajdonosa. A rendszerváltáskor igen nehéz helyzetbe került gyárban sikerült a termelést és a minôségi színvonalat stabilizálni. 1995-ben újra elkezdték az ISO 9002 szerinti minôségügyi rendszert kiépíteni, amit ez év végére tanúsíttatni akarnak.

Casco Nobel Inks Kft. A TVK Rt. 1990-ben értékesítette 1971 óta mûködô festéküzemét a holland AKZO-nak, amely 51%-os tulajdont szerzett. Ezt 1994-ben 100%-ra növelte, majd egyesült a Nobel-lel és a Casco vállalatcsoporttal. 1996-ban 900 tonna nyomdafestéket gyártottak és 300 tonna idegen árut értékesítettek összesen 450 MFt-ért. Idén szeretnék jelentôsen növelni az értékesítést, bôvíteni a fejlesztési lehetôségeiket és új keverôrendszert is beállítanak.

SZEVIKI Szerves Vegyipari Kutató Intézet Rt. Az elnyert OMFB támogatás segítségével nagylaboratóriumi és kísérleti üzemi rektifikáló (100 literes) épül a SZEVIKI Rt.-nél. Ezek szakaszos üzemben rendezett töltettel nagy hatásfokú elválasztást valósítanak meg kis tányérszámmal.

Létszám és béradatok. 1994 óta a vegyi és rokon iparágak létszámváltozása és bruttó átlagkereset-változása a következô táblázatban látható:

Létszámadatok Bruttó átlagkeresetek
1994 1995 1995 1994 1995 1996
Ft/fô/hó
Alumíniumipar 8 269 7 441 5 739 42 645 54 494 67 499
Gázipar 9 619 10 049 9 696 45 304 55 960 68 734
Gyógyszeripar 16 416 16 049 14 488 50 776 64 519 81 892
Olajipar 18 208 17 265 16 221 59 713 72 983 90 425
Vegyipar 29 744 27 483 26 090 37 224 46 666 57 310
Összesen*: 88 221 84 263 77 878 43 914 54 310 70 881

* Az "Összesen" adatok a gumiipart és a vegyiparhoz kapcsolódó egyéb iparok adatait is tartalmazzák.

Az állami tulajdonban maradó vállakozói vagyonról 1997 ben is megjelent a szokásos törvénymódosítás. Ebben részletes szabályozás található a szavazatelsôbbségi, ún. aranyrészvényhez fûzôdô jogokról. Másfelôl a törvény az állami tulajdonosnak lehetôséget ad arra, hogy a -- különben pályáztatással már nehezen eladható -- kisebbségi résztulajdonát a többi tulajdonosnak vagy végsô soron a társaságnak vételre -- versenypályáztatás nélkül -- felajánlhassa.

A vegyipari vállalatoknál a törvény szerint a tulajdonlás a következôképpen alakul: a MOL-ban és az Alkaloidában továbbra is 25% + 1 kell maradjon az ÁPV Rt. tulajdona, a VITUKI Rt.-ben 50% + 1 (a KHVM gyakorolja a jogokat), a Gyógynövénykutató Intézet Rt.-ben pedig 25% + 1 (Népjóléti Min.) tulajdon marad.

Országos Mûszaki Fejlesztési Bizottság. Idén 9 milliárd forinttal gazdálkodhat az OMFB. Meghirdettek egy információs és kommunikációs technológiai alkalmazásokra, valamint egy kutatási infrastruktúra technikai színvonalának fejlesztésére szolgáló pályázatot is. Az elôbbire 258 pályázó jelentkezett, végül 1,2 milliárd forintot 111 nyertes között osztottak szét, mely összeg felét még az idén meg is kapják. Az ún. infrastruktúra pályázat keretében K+F eszközökre 114 pályázó, zömmel felsôoktatási intézmény, kap összesen -- még az idén -- 2 milliárd forintot. Itt 350-en pályáztak, és 5,8 milliárd támogatást kértek a saját 2,9 milliárdos és más forrásból származó 0,63 milliárdos rész mellé. Az eredetileg tervezett 0,5 milliárdos keret jelentôs megemelésével sikerült egyáltalán a pályázók egyharmadát kielégíteni.

Jövôre 5 milliárd lesz a költségvetés juttatása a Központi Mûszaki Fejlesztési Alapba, ehhez jön a visszatérítésekbôl származó 1,4 milliárd Ft.

Dr. Körtvélyessy Gyula


Vissza