Könyvtárgépesítés

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának
1993. és 1997. évi beszámoló jelentése alapján

1993 Az MTAK 1993. évi tevékenységében központi helyet foglalt el a gépesítési program, mely részben a könyvtári munkafolyamatok gépesítését, részben pedig az információszolgáltatás további modernizálását tûzte ki célul. E program keretében folytatódtak az elôzô évben elkezdett munkák.

Prioritást kapott az adatbázis feltöltése rekordokkal, mert az olvasói online kereséshez, az OPAC megnyitásához megfelelô mennyiségû adat szükséges. Az 1992 ôszén elkezdett, külsô cég által végzett rögzítés (valamínt a kapcsolódó utómunkálatok, Aleph-be való áttöltés) 1993 augusztusában befejezôdött.

Az adatbázis növekedésével elôtérbe került az OPAC, a nyilvános olvasói gépi katalógus megnyitása. Ennek elôkészítésére új hardware eszközök (terminál, huzalok, server) kellettek, valamint online és papír alapú segédeszközök elkészítése. Az ezzel összefüggô munkák az év végéig elkészültek.

Az Akadémia Hálózatán belül az Irodalomtudományi Intézet részére egy kb. 1000 tételes jegyzék készült új szerzeményekrôl. Az olvasók tájékoztatása céljából elkészült 1993. I. félév gépi úton katalogizált anyagának tematikus, fôbb ETO-jelzetek szerinti listája.

A Disszertációs Adatbázis (1953–1990) külsô eléréssel az ún. X-25 vonalon már az 1993. év elejétôl elérhetô (az Alephen belül). Ez a kapcsolódás azonban technikai okokból rendkívül korlátozott és az év során számos esetben megszakadt.

Összefoglalva: bevezetésre került a gépesítés a szerzeményezési munka (rendelések, leltározás), a feldolgozó munka (címleírás, szakozás) területén, megtörtént a katalógus (1986–) géprevitele, mûködnek a különbözô könyvtári és adminisztrációs automatizált nyilvántartások. A gépesített információszolgáltatás már eddig is mûködô adatbázisaihoz (SCI, SSCI, CD–ROM galaxis) önálló, saját fejlesztésû mintegy 14 000 tételbôl álló kandidátusi és doktori disszertáció katalógus adatbázisa csatlakozott és kialakultak a feltételek a Nemzeti Periodika Adatbázis gépi használatához.


1997 A digitális bérelt vonal 1996. év végén történô implementálása után 1997 elején a gépi környezet másik fô tényezôje is megújult: az Open Society Institute – Regional Library Programnál futó pályázat és a Digital Equipment Corporation egyedi kedvezménye révén egy Alpha-server térítés nélkül került a Könyvtárhoz. Tesztelés, beüzemelés és kiegészítô eszközök (memória, UPS, software-ek) megvásárlása után erre a nagy teljesítményû számítógépre átkerült a teljes Aleph-rendszer. Az 1992 óta üzemelô régi VAX-gép, amelyet a DEC 500 000 Ft ellenében véglegesen eladott a Könyvtárnak, biztosítja az Internet-csatlakozást, az elektronikus levelezést, X25-alapú elérést és a nyomtatási feladatok hálózati ellátását. Az év folyamán a Könyvtár honlapja számos újítással gazdagodott és ma a World Wide Web felületen belépôk részére grafikus felület és kétnyelvû (magyar–angol) tájékoztató áll rendelkezésre. A WWW-látogatók és a telnet paranccsal közvetlenül az Aleph-adatbázisba lépôk (külsô belépések) száma kb. 600 havonta.

Az Aleph albázisainak gyarapodása a feldolgozásnak megfelelôen alakult. ... Folyamatosan halad az adatbázisok koherenciájának erôsítése. 1997 decemberében egy új albázis (SOR) jött létre, amelybe betöltésre került az elsô adag bibliográfiai leírás a Mikrofilmtárban tárolt teljes szövegû francia disszertációk alapján.

Országos és nemzetktözi pályázatokban való részvételünk folytatódott: a Tempus/Phare pályázat eredményesen lezárult és 1997 szeptemberétôl a Közelkat (nyolc magyar könyvtár közös lekérdezôfelülete) révén is elérhetôvé vált az MTAK online adatbázisa. [Közelkat: http://www.kozelkat.iif.hu/, http://www.sk-szeged.hu/kozelkat/, http://www.lib.klte.hu/kozelkat/]A nagy országos osztott katalogizálási rendszer (MOKKA) megteremtését célzó bizottsági munkálatokban ... a Könyvtár intenzíven képviseltette magát. 1997 novemberében az Európai Unió 4. Keretprogramja elfogadta azt a két nemzetközi konzorciális pályázatot, amelynek az Akadémiai Kónyvtár is tagja. Az EXCEL-pályázat a könyvkiadók, könyvkereskedôk és könyvtárak közötti elektronikus kapcsolat tökéletesitését tervezi, míg a PRIDE-pályázat a különféle könyvtári rendszerek és eltérô online szolgáltatások integrált felületének kialakítására törekszik.


< http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.ch.bme.hu/chemonet/