A kvarkanyag megjelenése relativisztikus nehézion ütközésekben

Lévai Péter

KFKI RMKI, Részecske és Magfizikai Kutató Intézet, Budapest

A kvarkanyag előállítását megcélzó legfontosabb CERN SPS kísérletek eredményei mostanra már a rendelkezésünkre állnak, így kézenfekvőnek tűnik, hogy megpróbáljuk megválaszolni az alapkérdést, nevezetesen, hogy sikerült-e előállítanunk a kvarkanyagot, s ha igen, akkor az milyen tulajdonságokkal rendelkezik. A 160-200 GeV/nukleonbombázó energiával elvégzett p+(S,Ag,W,Au,Pb), S+(S,Ag,W,Au) és Pb+Pb ütközések legfontosabb eredményeit a következőképpen foglalhatjuk össze:

1. Tűzgömb, kollektív áramlások: a proton-nehézion és a nehézion-nehézion ütközésekben a keletkezett hadronok impulzuseloszlása és a kétrészecske korrelációk egy tűzgömb megelenésével jól leírhatóak. Például a Pb+Pb ütközésben a szabad részecskékre széteső tűzgömb hőmérséklete T~l20MeV lesz, s a forró anyag a nyalábra transzverzális irányba vT/c=0.55 kollektív sebességgel (a fénysebesség több mint felével) fog tágulni. Ha a tűzgömb fejlődését elméleti modellszámításokkal visszafelé követjük, akkor eredményül mintegy =3 GeV/fm3 energiasűrűség kialakulását kapjuk a korai állapotban. Ez az energiasűrűség jelentősen meghaladja a rács-QCD számolások által jósolt, a kvarkanyag megjelenése szempontjából fontos c=1.5-2 GeV/fm3 kritikus energiasűrűséget, azaz Pb+Pb ütközésben kialakulhattak a fázisátalakuláshoz szükséges körülmények. A könnyebb atommagok ütközésekor szintén tűzgömbjellegű végállapot alakul ki, azonban a kisebb barionszám miatt a kezdeti energiasűrüség a kritikus érték alatt (esetleg annak közelében) marad. A tűzgömb megjelenése azonban nem elegendő a kvarkanyag megtalálásához, mert a termikus egyensúly kialakulása teljes információvesztéshez vezet, azaz nem tudjuk, hogy milyen is volt valójában az ütközés korai állapota. Így akár nagy energiasűrűségű hadronanyag is keletkezhetett, amely elméletileg kerülhet ugyanolyan végállapotba is, mintha kvarkanyag jelent volna meg. Ezért szükséges a részecskeprodukciók további részletes vizsgálata.

2. Ritka részecskék: Mivel a ritka részecskék eredetileg nincsenek jelen hanem az ütközés során újonnan keletkeznek, ezért fontos információt hordozhatnak az ütközés lezajlásáról. A kísérletekben azt láthatjuk, hogy a p+A ütközéshez képest az A+B esetben a ritkaság produkcióra jellemző K/ arány megnő, a gs = s / (u + d) ritkaságprodukciós faktor 0.16-ról (p+A) 0.25-re (A+B) emelkedik és egyben telítődik is (gs=0.33 kapnánk, ha a ritka kvark és a könnyű kvarkok tömege megegyezne). A részletesebb vizsgálatok már az S+S ütközésnél kiderítették, hogy a hadronikus alapú ún. húr-modellek nem tudják kielégítően leírni az és részecskék együttes keletkezését. Ezért bevezették a húrok átfedését és azok színerőtér-kötegekké való összeolvadását. Ezt a folyamatot minden nehézion ütközés modellezésénél figyelembe kell vennünk, így az Pb+Pb esetben is. További eredmény, hogy a nehéz hiperonok (, ) és antihiperonok (, )kevésbé vesznek részt a tűzgömb hadronikus szakaszában fellépő másodlagos hadron-hadron kölcsönhatásokban, ezért számuk és arányaik a lehető legkorábbi hadronikus állapotot, azaz a kvarkanyag-hadronanyag fázisátalakulási pontot mutatják. A hiperonspektrumok Pb+Pb ütközésben T~145MeV hőmérsékletet (ez az érték jól egyezik a rács-QCD számolásokkal) és vT/c=0.4 kollektív transzverzális sebességet mutatnak a pre-hadronikus fázis végére.

3. Bájos részecskék: A ritka kvarkoknál nehezebb bájos kvarkok is megjelennek a CERN SPS kísérletekben és a J/ és a ' részecskék kísérletileg is mérhetőek. Ezekhez a részecskékhez kapcsolódik a legtisztább kvarkanyag-szignatúra jóslat: a kiszabadult kvarkok és gluonok le fogják árnyékolni a [c ] kötött állapotot és a J/ valamint a ' részecskék számának drasztikus csökkenése várható. A megjósolt jelenséget tisztán láthatjuk a Pb+Pb ütküzésben, méghozzá nagy transzverzális energia megjelenésekor (ET~120-150GeV), azaz a legnagyobb középponti energiasűrűség kialakulásakor. A csökkenést sokáig az együttmozgó hadronokkal való ütközéssel próbálták magyarázni, azonban a legújabb elméleti számítások kizárni látszanak ezt az effektust, mert jóval gyengébb, mint azt a korai számolások mutatták. Úgy véljük, hogy a jelenlegi kísérletekben egyedül a Pb+Pb ütközésben iátott, ugrásszerűen megjelenő J/ elnyomás egyértelműen a kvarkanyag megjelenésére utal.

A felsorolt kísérleti eredmények egyik lehetséges elméleti magyarázata, hogy a nehézion ütközésekben megkezdődik a gerjesztett hadronok (húrok) átfedése és a színerőtér-kötegek kialakulása (ezért telítődik a ritka részecske produkció), azonban csak a Pb+Pb ütkózésben sikerül olyan nagy energiasűrűséget és olyan nagyméretű színerőtér-kötegeket létrehozni, amelyek már leküzdhetetlen akadályt jelentenek a rajtuk keresztül haladó [c ] kötött állapotok számára. A húrok egy perkolációjellegű fázisátalakulásban vesznek részt: a kritikus húrsűrűség elérése után az addigi szigetelő közeg vezetővé válik. Ez a fenomenológikus modell az intenzív színes erőterek megjelenésén alapul, amelyek azonban csak nagyon bonyolult hadronizációs folyamatok leírását teszik lehetővé, s a kvarkok kiszabadulása is nehezen értelmezhető folyamat ebben a keretben. Várható, hogy egy kvarkokon és gluonokon alapuló részecske-alapú modell könnyebben kezelhető, mint a fenti leírás.

A kvarkanyag áilapotegyenletét rács-QCD számolások segítségével kaphatjuk meg. Az eredmények elemzése azt mutatja, hogy a forró, erősen kölcsönható anyagban a kvarkok és gluonok kvantumszámait hordozó, de jóval nehezebb, tömeges kvázirészecskék jelennek meg: a Tc kritikus hőmérséklet közelében Mg~600MeV és Mq~350MeV. Ezeket a tömegeket úgyis értelmezhetjük, mint a közegben megjelenő plazma.frekvenciákat, azaz nem propagál, nem létezik Mg-nél kisebb tömegű bozonikus és Mq-nál kisebb tömegű fermionikus színes szabadsági fok. Miután a tömeges gluonok ilyen nehezek, ezért számuk jóval kisebb lesz, mint a kvarkoké és antikvarkoké, azaz a fázisátalakulás során a hadronanyagból egy kvark-antikvark piazma állapot fog keletkezni. Miután a részecskék nehezek, ezért ugyanazon energiasűrűségnél a részecskeszámsűrűség is kisebb lesz, mint pl. tömegtelen részecskékre, azaz a kvark-antikvark plazma viszonylag híg állapot lesz. A tömeges kvázirészecskék alkalmazásával könnyedén leírható a pre-hadronikus fázis dinamikai viselkedése, a nehéz hiperonok áItal mutatott transzverzális áramlás kvark-antikvark fázisbeli kialakulása, valamint a hadronizáció folyamatának végigkísérése.

A két fenomenológikus modell sok szempontból átfed, őket párhuzamosan is használhatjuk úgymint részecske- illetve tér-alapú leírásokat. Azonban mindkét modell nagymértékben különbözik attól a nagyon korai kvark-gluon plazma modelltől, amely a hadronok belsejébe bezárt, perturbatív QCD-vel leírható tömegtelen kvarkok és gluonok kiszabadulásán alapult.

Az előadásomban részletesen ismertetem a nehézion ütközés tömeges kvark-antikvark plazma által, illetve a színerőtér-kötegek által dominált elméleti leírását, valamint röviden elemzem a kvarkanyagról alkotott képünk megváltozásának egyéb kutatási területekre, mint pl. az Univerzum korai állapotainak vizsgálatára gyakorolt hatását.