Nukleáris mérések

A nukleáris mérések területén főleg analóg elektronikus eszközök (kiszajú- kistorzítású- nagysebességű-előerősítők, töltésérzékeny előerősítők, analóg-digitál- és digitál-analóg konverterek, sokcsatornás analizátorok) fejlesztésével, és ezek különféle (ISA, CAMAC, VME, VXI, stb.) standard busz-rendszerekhez való illesztésével foglalkozunk. Nukleáris méréstechnikai szakembereink együttműködnek mind magyar, német, francia fizikusokkal, mind a CERN keretében működő kutatókkal. 1971-óta tagjai vagyunk az ESONE bizottságnak.

A nukleáris méréstechnikai kutatás keretében új nagyfelbontású kis zajú (FWHM < 1 keV) töltésérzékeny előerősítő rendszert fejlesztettünk ki a KFA-ban (Jülich Németország) kidolgozott multistrip Ge-detektorok számára. Ezek az új detektor generációk ugyanis nagyszámú (pl.: 200) nagyfelbontású erősítő kis helyre történő összeintegrálását követelik meg. Az egyik változatban a különválasztott bemenő FET a (folyékony nitrogénnel) hűtött részben helyezkedik el, a másik mérete csupán 45x25 mm, míg a legutóbbi már mindössze 27x15 mm. Az utóbbiaknál a bemenő FET is a kis kártyán került elhelyezésre.

A detektorokhoz tartozó elektronikus egységek láncában további elem a formáló erősítő, amelyet NIM-szabványú kártyára terveztünk. A 16-csatornás egység (16 Channel Shaper Amplifier Module) detektorok és előerősítők kimenőjeleinek fogadására készült. Feladata az előerősítők kisszintű kimenőjeleinek továbbfeldolgozásra (pl.: sokcsatornás analízisre) alkalmas formába hozása. Ez programozhatóan beállítható erősítés és (jumperekkel állítható) jelformálás (integrálás, differenciálás) segítségével történik. Tipikus alkalmazása főerősítőként a multistrip detektorokat követő töltésérzékeny erősítők után.

Az NA49 nehézion ütköztetési kísérlethez (CERN Genf, Svájc) számos mérőeszköz került kifejlesztésre az úgynevezett BUDAPEST FALHOZ a KFKI RMKI és a mi szakembereink együttműködésével. A 320-csatornás mérőrendszerhez Constant Fraction Discriminator (CFD) VME-modult fejlesztettünk ki. Az NA49 mérőrendszer további 640 csatornával történő kibővítésekor is az általunk kifejlesztett CFD VME modulokat alkalmazták a marburgi egyetem kutatói.

További projektként részt vettünk egy repülési idő mérő (TOF) spektrométer rendszer létrehozásában. A rendszerhez, amely egy 20 Pestov-számlálóból felépülő tornyon alapul új, kompakt elektronikus időmérő és adatkiolvasó elektronika készült. A TOF-spektrométer kiszolgálására készült 640-csatornás nagyfelbontású (40/50ps) TDC rendszer kifejlesztését, tesztelését és előállítását is igazgatóságunk szakemberei végezték.

Egy másik alkalmazási területként nukleáris erőművi reaktorok számára kifejlesztésre és megépítésre került egy hőkicserélőket monitorozó rendszer, amely a paksi atomerőműben jelenleg is használatban van. (A fejlesztés a Cupertino projekt keretében a mi nukleáris csoportunkon kívül a Paksi Atomerőmű és a BME Nukleáris Technológia Intézete együttműködésében valósult meg.)

A COSY Cooler Synchrotron Projekt (Jülich Németország) keretében nyalábpozíció monitor elektronika (BPMe) került kifejlesztésre és megépítésre a KFA (Jülich) specifikációjának megfelelően, amely a zárt hurokban keringő elemi részek pályájának diagnosztizálását és optimalizálását, valamint a dinamikus működés tanulmányozását szolgálja. A BPM elektronika nagyon kiszajú előerősítőkből (BPMeP), analóg jelfeldolgozó modulokból (BPMeA) és digitális vezérlő és dekódoló modulokból (BPMeD) áll. A részecske-sugár helyzetét horizontális és vertikális sugárdetektorok érzékelik, ezek közvetlenül csatlakoznak a BPMeP előerősítőkhöz. A COSY 183,4 méter hosszú gyűrűje mentén 31 ponton került elhelyezésre ilyen mérőrendszer. A fent leírt teljes rendszert a mi szakembereink fejlesztették és készítették.

A COSY-ról gyűjtött tapasztalatok alapján a jülichi intézettel (FZ-Jülich, IKP) együttműködve további két németországi gyorsító (ELSA Bonn, ANKA Karlsruhe) nyaláb pozíció monitor (500 MHz BPMe) elektronikáját is mi készítettük el.

Vissza az  -ra

Utolsó frissítés: 2013-05-10