Real-Time Rendszerek

A számítógép rendszerek alapelemei (CPU, memória és perifériák) buszrendszerek segítségével kapcsolódnak egymáshoz. Amint ahogy sokféle számítógép alkalmazás létezik, hasonlóképpen sokféle busz rendszer is van. Több kísérlet történt a különféle buszrendszerek szabványosítására, hogy megkönnyítse a választást a számítógép mérnökök számára. A szabványosítás azért bonyolult feladat, mert egyetlen buszrendszer sem illeszkedik az összes lehetséges alkalmazásokhoz. Egyes buszrendszerek elterjedtebbé váltak, mint mások. A busz struktúra definiálásához mind a hardvert, mind az információs protokolt definiálnunk kell.

Real-Time Rendszerekkel foglalkozó szakembereink részt vesznek az IEEE, ESONE és VSC (VME Steering Committee) nemzetközi szabványosító tevékenységében, és a tudományos együttműködés keretében olyan modulokat (kártyákat) és rendszereket fejlesztenek, amelyek megfelelnek a nemzetközi szabványoknak. Jó eredményeket értünk el mikroprocesszoros, mikrokontrolleres és DSP-alapú rendszerek fejlesztésében.

Kutatóink részt vettek az EUROBALL (EB) projekt adatgyűjtő rendszerének kifejlesztésében és megvalósításában. Az EUROBALL olyan európai együttműködés, amelynek célja nagyhatékonyságú nukleáris spektroszkópiai célú g-spektrométer építése, az EUROBALL kísérlet ugyanis 30 Mbyte/s nagyságú adatsűrűség feldolgozását igényli. Az adatfeldolgozás clusterbe kapcsolt munkaállomásokkal történik. Az ehhez a rendszerhez szükséges DSP-vezérlésű front-end Dual-Port memóriát a KFKI-RMKI (Budapest) és az INFN-LNL (Legnaro, Olaszország) munkatársaival közösen terveztük és építettük.

Részt vettünk a COPRODES (CAD system for automatic design of FPGA-based communication processors) elnevezésű és az Európai Unió által támogatott kutatási projektben. A projektben résztvevő partnereink: University Passau, Riga Aviation University, Technical University of Prague, Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem, ASIC Centrum Prague, valamint a KFKI-MSZKI egy másik osztálya. A CAD rendszer bemenete egy idődiagram, a kimenete pedig egy FPGA (Field Programmable Gate Array) chip (főleg Xilinx -alapú).

DSP-alapú kártyáink egyik ipari alkalmazása egy intelligens tér-orientált aszinkron-motor vezérlő rendszer tervezése. Az aszinkron motorok vezérlését csak nagyon bonyolult algoritmussal lehet leírni, mivel az állórész árama, a nyomaték és a fluxus között nem lineáris a kapcsolat. A térorientált elméleten alapuló speciális vezérlési módot azért fejlesztettük ki, mert ennek segítségével a sokkal drágább egyenáramú motorok sikeresen helyettesíthetők indukciós motorokkal.

Ipari real-time rendszereink közül kiemelkedik a Paksi Atomerőmű Rt részére a KFKI-AEKI-vel együtt elkészített VME-alapú real-time interface rendszerünk, amely alkalmas 768 analóg, 2880 digitális bemenő- és 6912 digitális kimenőjel számítógépes figyelésére, vezérlésére. A rendszer az atomerőmű teljes léptékű "Tréning Szimulátor"-ában került alkalmazásra.

Vissza az  -ra

Utolsó frissítés: 2013-05-10