Bioengineering Kutatások

A Bioengineering Kutatócsoport az 1970-es és 80-as évek folyamán a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem I. Női Klinikája Koraszülött Intenzív osztálya számára fejlesztett és készített részben a CAMAC real-time rendszeren alapuló, később IBM-PC-hez sajátfejlesztésű speciális adapterkártyával csatlakozó monitor rendszert. (Perinatális Intenzív Centrum) Ezt követte a Semmelweis Orvostudományi Egyetem I. Gyermekklinikája számára kifejlesztett 14-ágyas őrző központ. (Az ilyen rendszerekre azért van szükség, mert a 2500 grammnál kisebb súllyal született koraszülöttek folyamatos intenzív monitorozást és ellátást igényelnek életük első néhány hetében, hónapjában.)

Ugyancsak koraszülöttek kezelésére, a bronchopulmonális dysplásia (BPD) gyógyítására oxigén-levegő keverék szabályozó eszközt fejlesztettünk ki. A készülék perinatális intenzív terápiás osztályokon használható az oxigén terápia alkalmazásakor, hogy megelőzze a retinopáthiát és egyéb az oxigén túladagolásból eredő káros mellékhatásokat. A készülék klinikai tesztje sikeresen zárult. Az új elveken működő készülék mind az oxigén-levegő keverék mennyiségét (flow) mind a keverékben lévő oxigén és levegő arányát (FiO2) egyidejűleg képes szabályozni. A szabályozás történhet kézi úton, automatikusan vagy számítógép vezérelten. Az utóbbi két esetben a szabályozáshoz szükséges referencia jelet (ami a mi esetünkben a koraszülött vérében az oxihemoglobin szaturáció százalékos mértéke) pulzus-oximéter szolgáltatja.

Az utóbbi időben (2002) egy kísérleti hypothermikus szabályozó készülék (HYPOCONT-1) kifejlesztésével foglalkoztunk, amelynek célja az újszülött testhőmérsékletének szabályozott lehűtése, annak érdekében, hogy a kezelés alatt az oxigénfelvételi igény lényegesen kisebb legyen mint 37oC-on.

Vissza az  -ra

Utolsó frissítés: 2013-05-10