Willstätter, Richard (szül. 1872. aug. 13. Karlsruhe, Baden - megh. 1942. aug. 3. Locarno, Svájc), német vegyész, a klorofill és más növényi színezékek szerkezetének tanulmányozásáért 1915-ben kémiai Nobel-díjjal tüntették ki.

Willstätter a Müncheni Egyetemen szerzett doktorátust a kokain szerkezetének vizsgálatával (1894). Adolf von Baeyer asszisztenseként Münchenben folytatta az alkaloidok szerkezetének kutatását, és számos alkaloidot elő is állított.

1905-ben Zürichben kapott professzori állást. Itt kezdte el a klorofill vizsgálatát. Megállapította szerkezetét, és kimutatta, hogy a vér festékanyaga, a hem szerkezete hasonlít a klorofillban található porfirinvegyület szerkezetéhez. A Berlini Egyetem kémiaprofesszora és a berlini Kaiser Wilhelm intézet igazgatója volt (1912-16), amikor számos virág- és gyümölcsszínezék szerkezetét tárta fel. Munkáját azonban félbeszakította a háború, és egy gázálarc kifejlesztésén kellett dolgoznia.

1916-ban Willstätter váltotta fel Baeyert Münchenben. Az 1920-as években az enzimreakciók mechanizmusát vizsgálta, és sokat tett annak érdekében, hogy az enzimeket ne biológiai szervezeteknek, hanem kémiai anyagoknak tekintsék. Széles körben elfogadták azt a nézetét, hogy az enzimek nem fehérjék - amíg 1930-ban be nem bizonyították az ellenkezőjét. Zsidó származása miatt - az antiszemita nyomás elleni tiltakozásként - 1924-ben lemondott müncheni állásáról. Magánemberként folytatta munkáját először Münchenben, majd 1939-től Svájcban.

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár