RÉDEI LÁSZLÓ (Rákoskeresztúr, 1900. nov. I5.-Szeged, 1980. nov. 21.)

Egyetemi tanulmányait a budapesti Tudományegyetemen végezte és ugyanitt doktorált 1922-ben. Annak ellenére, hogy 1921-től 1940-ig középiskolai tanárként dolgozott, igen jelentős tudományos tevékenységet is folytatott. A debreceni Tudományegyetemen 1932-ben magántanár lett, és 1934-1935-ben Humholdt-ösztöndíjasként Göttingenben dolgozott. 1940-ben Kőnig Gyula-jutalommal tüntették ki.

A szegedi Tudományegyetemre 1940-ben került, ahol 1941-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. Szegeden huszonhét évig tanszékvezetőként dolgozott. Először a geometriai tanszéket, azután pedig az algebra és számelméleti tanszéket vezette. Az MTA Matematikai Kutató Intézete algebra osztályának vezetőjeként 1967-től 1971-ben történt nyugdíjazásáig alapvető eredményeket ért el mind a tudományos kutatás, mind az új algebrista nemzedék nevelése terén.

Az MTA 1949-ben lev., 1955-ben pedig r. tagjává választotta. A Deutsche Akademie der Naturforscher Leopoldina 1962-ben tagjává választotta. A Kossuth-díjat két alkalommal kapta meg. A Bolyai János Matematikai Társulat 1973-ban Szele Tibor-emlékéremmel tüntette ki a magyar algebrai iskola megteremtésében végzett munkája elismeréseként.

Közel 150 dolgozatot és öt könyvet írt a matematika különböző területeiről. Legjelentősebb eredményeit az algebra és a számelmélet területén, a véges Abel-csoportok elméletében érte el. Felismerte, hogy ha a véges Abel-csoport egyértelműen a G = Pl P2...Pn alakban faktorizálható, ahol Pk,(k = 1,2,...,n) tartalmazza G egységelemét és elemeinek száma prímszám, akkor a P1, P2,...,Pn faktorok közül legalább az egyik csoport. Ez a tétel, amelyet a magyar matematika egyik legszebb gyöngyszemének is neveznek, igen hatásos eszköznek bizonyult az n-dimenziós euklideszi terek térfedő kockarácsainak vizsgálatánál. A szóban forgó tételnek igen komoly számelméleti vonatkozásai is vannak, és segítségével meglepő kódoláselméleti eredmények születtek.

A nemzetközi matematikai élet egy ragyogó tehetségű, humánus gondolkodású tudóst tisztel Rédei Lászlóban.

Irodalom

KUNG, J. P. S.: M. Ram Murty and G.-C. Rota, On the Rédei zeta function. J. Number Theory, 1980.; LOVÁSZ, L.-SCHRIJVER, A.: Remarks on a theorem of Rédei. Studia Sci. Math. Hung., 1981.; SEITZ, K.: On factorization of finite abelian groups. Bulletin de la Société Mathématique de Belgique, 1983.; MÁRKI, L.: A tribute to L. Rédei Semigroup Forum, 1985.

Seitz Károly