Midgley, Thomas, ifj. (szül. 1889. máj. 18. Beaver Falls, Pennsylvania, USA - megh. 1944. nov. 2. Worthington, Ohio), amerikai mérnök és kémikus; fölfedezte, hogy az ólom-tetraetil hatékony, kopogásgátló benzinadalék a belső égésű motorokban.

 Egy Londonból bevándorolt feltaláló fiaként Pennsylvaniában és Ohióban nőtt fel, és a Cornell Egyetemen végzett 1911-ben. Többfelé dolgozott, mielőtt 1916-ban az ohiói Dayton Engineering Laboratories Company (Delco) kutatója lett. 1923-tól az Ethyl Gasoline Corporation, majd 1930-tól a Kinetic Chemicals Inc. alelnöke, 1933-tól az Ethyl-Dow Chemical Company igazgatója. 1940-től 1944-ig az Ohiói Állami Egyetem kutatási alapítványának az igazgatója és alelnöke. A II. világháború alatt az Országos Védelmi Kutatási Bizottság egyik részét is vezette.

 Midgley a belső égésű motorok kopogásának problémáját vizsgálva 1921-ben fedezte föl az ólom-tetraetilt. Az ólom adalékanyagok okozta problémák elemzése vezette el annak fölismeréséhez, hogy a tengervízből brómot lehet kivonni.

 Az I. világháború alatt kidolgozta a légitorpedó, a II. világháború rakétabombájára némileg hasonlító propeller hajtású eszköz irányítórendszerét. Miközben ennek hűtéséhez nem mérgező, nem éghető anyagot keresett, három nap alatt eljutott a diklór-difluor-metán fölfedezéséhez. Az anyag freon-12 néven vált ismertté; ezt és több rokon vegyületet általánosan használták hűtőközegként, később széles körben alkalmazták aeroszol hajtógázként.

 Midgley kiterjedten vizsgálta a természetes és mesterséges gumik összetételét, ő fedezte föl az egyik első katalizátort a szénhidrogének "krakkolására", szétbontására.

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár