Frisch, Karl von (szül. 1886. nov. 20. Bécs, Osztrák-Magyar Monarchia - megh. 1982. jún. 12. München, Németország), zoológus; a méhek kapcsolattartását tanulmányozva jelentősen gazdagította a rovarok kémiai és vizuális érzékelésének ismeretét. Az állati viselkedést kutató Konrad Lorenzcal és Nikolaas Tinbergennel megosztva 1973-ban orvosi-élettani Nobel-díjat kapott.

Frisch 1910-ben doktori fokozatot szerzett a Müncheni Egyetemen. 1921-ben a Rostocki Egyetem Állattani Intézetének igazgatójává nevezték ki, 1923-ban pedig ugyanilyen posztot kapott a Breslaui (ma: Wroclaw, Lengyelország) Egyetemen. 1925-ben visszatért a Müncheni Egyetemre, s állattani intézetet létesített. Amikor az a II. világháborúban elpusztult, Frisch Ausztriában, a Grazi Egyetemen folytatta működését. 1950-ben azonban visszatért Münchenbe, és ott maradt nyugállományba vonulásáig, 1958-ig.

Frisch 1910 körül belefogott egy vizsgálatsorozatba annak bizonyítására, hogy a halak érzékelik a szín- és fényerősség-eltéréseket. Később azt is igazolta, hogy a halak hallása és hang-megkülönböztető képessége kifinomultabb, mint az emberé.

Neve leginkább a méhekkel végzett kísérleteiről vált ismertté. 1919-ben kimutatta, hogy e rovarok sokféle íz és szag megkülönböztetésére taníthatók be. Tapasztalatai szerint szaglásuk hasonló az emberéhez, ízérzékelésük viszont fejletlenebb. Megfigyelte azt is, hogy ízérzékelésük független az édesség ízének minőségétől. Rájött, hogy az élelemlelőhely távolságát és irányát kétféle ritmikus mozgásforma, vagyis tánc útján közlik családjuk többi tagjával: az egyik a körtánc, a másik a rezgőtánc. A körtánc azt jelzi, hogy a táplálék a kaptár nagyjából 75 m-es körzetén belül van, a rezgőtánc pedig azt, hogy messzebb.

Frisch 1949-ben megállapította, hogy a méhek érzékelik a polarizált fényt, s iránytűként használják a Napot. Azt is felismerte, hogy ezt a tájékozódási módszert akkor is képesek használni, amikor a Nap nem látható: nyilván emlékeznek az égbolt napszakonként más-más polarizációjának mintázatára, valamint azokra a jellegzetes tereptárgyakra, melyekkel korábban már találkoztak.



Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár