2001 kémiai Nobel-díjasai

A Királyi Svéd Tudományos Akadémia a 2001. évi kémiai Nobel-díjat részben William S. Knowlesnak (St. Louis, Amerikai Egyesült Államok) és Rjodzsi Nojorinak (Nagojai Egyetem, Japán) megosztva, részben K. Barry Sharplessnek (Scripps Kutatóintézet, La Jolla, Kalifornia, Amerikai Egyesült Államok) ítélte oda. W. S. Knowles és Rjodzsi Nojori a királisan katalizált hidrogénezési reakciók, K. B. Sharpless a királisan katalizált oxidációs reakciók kutatásáért kapta az elismerést. A kitüntetett szerves kémikusok felfedezései számos gyógyszer és biológiailag aktív anyag kutatását és elõállítását mozdították elõ.
 
 

William S. Knowles Rjodzsi Nojori K. Barry Sharpless

Királis molekulák
Az élõ szervezetben sok molekula királis (gondoljunk például a DNS-re, az enzimekre, hormonokra és antitestekre). Az enantiomerek biológiai aktivitása eltérõ lehet. Például a limonén egyik enantiomerje, az S-limonén citromillatú, tükörképi párja, az R-limonén narancsillatú. A kétféle illatot orrunk királis receptoraival különböztetjük meg. Számos gyógyszer is királis molekulákat tartalmaz. A gyógyszergyárak a szerek mindkét enantiomerjének hatását megvizsgálják, és gondoskodniuk kell arról, hogy egyik enantiomer se fejtsen ki káros hatást a szervezetre. Ezért igen nagy az igény a tiszta enantiomerek elõállítására.

Katalitikus aszimmetrikus szintézis
A nemkívánatos vegyületek kiszûrése és a költségek csökkentése miatt az utóbbi 20-30 évben a szerves kémiában igen fontos területté vált az új aszimmetrikus szintézismódszerek kutatása. Ideális esetben a királis szer olyan katalizátorként viselkedik, amelynek szelektivitása az enzimekéhez hasonló. A katalitikus aszimmetrikus reakciókban a királis katalizátor nagy mennyiségû optikailag aktív anyagot állít elõ egy királis vagy akirális prekurzorból. Egyetlen egykristály katalizátormolekula több millió királis termékmolekula sztereoszelekcióját végezheti el.

Az elsõ katalitikus aszimmetrikus hidrogénezési reakció Knowles nevéhez fûzõdik: a Monsanto St. Louis-i laboratóriumában Knowles elõször állított elõ 1968-ban királis, átmeneti fémet tartalmazó katalizátort, amellyel egy nem királis anyagból kiindulva királis termék képzõdött.

Knowles kísérletei két korábbi felfedezésen alapultak. Osborn és Wilkinson 1966-ban állított elõ olyan oldódó átmenetifém-komplexet (1. ábra, A), amellyel oldatban is katalizálható a hidrogénezés. Az õ fémkomplexük nem volt királis. Knowles másrészt Horner és Mislow királis foszfinjaiból indult ki  (pl. 3. ábra, B), és feltételezte, hogy aszimmetrikus hidrogénezésre alkalmas katalizátor készíthetõ, ha az A komplex trifenilfoszfin-csoportjait egy királis foszfin egyik enantiomerjére cseréli


1. ábra. Knowles az A trifenilfoszfinját királis B foszfinra cserélte: aszimmetrikus hidrogénezésre alkalmas katalizátort kapott

Az elõször használt foszfin nem volt tiszta enantiomer, mégis olyan keverék elõállításához vezetett, amelyben az egyik enenatiomer mennyisége 15%-kal meghaladta a másikét. Bár ez a többlet mérsékelt, azt bizonyította, hogy végezhetõ katalitikus aszimmetrikus hidrogénezés.

Knowles a Parkinson-kór kezelésében hatékonynak bizonyult L-DOPA aminosav ipari szintézisét akarta megoldani. A különbözõ szerkezetû foszfinok enantiomerjeinek vizsgálata nyomán sikerült olyan katalizátort elõállítaniuk, amellyel a keletkezõ DOPA-enantiomerek keverékében jelentõs mennyiségû L-DOPA-t kaptak.
 
 

2. ábra Az L-DOPA itt vázolt szintézisében Knowles és munkatársai a C vegyületetbõl indultak ki. A királis hidrogénezéshez a DiPAMP egyik enantiomerét használták



A japán Rjodzsi Nojori kiterjedt és intenzív kutatásai során hatékonyabb és általánosabban alkalmazható hidrogénezõ katalizátorokat keresett. Vegyületeit többek között  gyógyszeripari termékek, finomvegyszerek elõállítására használják.

Sharpless 1980-ban végezte elsõ sikeres kísérleteit, amelyek nyomán allilalkoholokat katalitikus aszimmetrikus oxidálással alakított át királis epoxidokká. Az epoxidok számos szintézis fontos kiindulási anyagai. Sharpless epoxidációját sokan az utóbbi évtizedek legfontosabb felfedezésének tartják a szerves szintézisben.
 
 
 

Forrás és további információ: http://www.nobel.se/

Korábbi írások a kiralitásról:
Markó László: Miért “balkezesek” a fehérjéket felépítõ aminosavak?
Enantiomerek szétválasztása

Olvasóterem http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.chemonet.hu/